euroflation.
Wyjaśnienia

Siła nabywcza i płace realne w Europie: co można kupić za wynagrodzenie po uwzględnieniu inflacji

W latach 2019–2024 płace wyprzedziły ceny w 19 z 26 krajów, a w 7 zostały w tyle. Jak mierzy się płace realne i co te same pieniądze kupią w różnych krajach.

euroflation · 12 października 2026 · 9 min

W latach 2019–2024 we Włoszech średnie wynagrodzenie w przeliczeniu na pełny etat wzrosło o 11,0%, a ceny konsumpcyjne o 18,5%, więc za to samo wynagrodzenie można było kupić o około 6,3% mniej. W Bułgarii wynagrodzenia wzrosły o 76,9%, a ceny o 31,1%, więc za nie można było kupić o około 34,9% więcej. Wynagrodzenie podzielone przez ceny daje płacę realną — to pierwsze znaczenie siły nabywczej: ile można kupić za wynagrodzenie w porównaniu z wcześniejszym rokiem. Drugie znaczenie porównuje kraje: ile te same pieniądze kupią w Sofii, Berlinie czy Lizbonie. Artykuł omawia oba, pokazuje metodę i wskazuje, w którym miejscu każda z tych miar przestaje być wiarygodna.

Dwa znaczenia „siły nabywczej”

Płaca nominalna to liczba jednostek waluty. Płaca realna to te same jednostki podzielone przez indeks cen, więc pokazuje, co można za nią kupić. Komisja Europejska, podając płace realne, wprost opisuje swoją metodę: „Płace realne obliczono, stosując jako deflator zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych” (Labour Market and Wage Developments in Europe, 2025). HICP to wskaźnik cen konsumpcyjnych obliczany w UE według zharmonizowanego podejścia i jednolitego zestawu definicji, służący głównie do pomiaru inflacji (słownik Eurostatu); to wskaźnik używany w całym serwisie, a artykuł HICP a CPI wyjaśnia, czym różni się od wskaźników krajowych.

Między krajami pytanie jest inne, bo różnią się nie tylko wynagrodzenia, lecz także ceny. Standard siły nabywczej (SSN, ang. PPS) Eurostatu to „sztuczna jednostka walutowa”: teoretycznie za jeden SSN można kupić tę samą ilość towarów i usług w każdym kraju, a wartości w SSN uzyskuje się, dzieląc kwotę w walucie krajowej przez parytet siły nabywczej danego kraju (słownik Eurostatu). Pierwsze znaczenie dotyczy jednego kraju na przestrzeni czasu, drugie porównuje kraje w tym samym momencie. Odpowiadają na różne pytania i nie należy ich mieszać.

Jak obliczamy płacę realną

Dane o wynagrodzeniach to średnie wynagrodzenie na pracownika w przeliczeniu na pełny etat według Eurostatu (nama_10_fte), czyli szereg ze stron o średnim wynagrodzeniu w tym serwisie. Eurostat oblicza go na podstawie rachunków narodowych: wynagrodzenia i płace dzieli przez liczbę pracowników, a wynik mnoży przez stosunek zwykłego tygodniowego czasu pracy pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze do zwykłego tygodniowego czasu pracy wszystkich pracowników, przy czym czas pracy pochodzi z badania aktywności ekonomicznej ludności (metadane Eurostatu). Jest to wielkość brutto dla całej gospodarki; szereg obejmuje wszystkie kraje UE z wyjątkiem Niderlandów. Ostatni rok to 2024; zbiór danych był ostatnio aktualizowany 12 listopada 2025 r.

Dane o cenach to HICP: średnia roczna z miesięcznego indeksu Eurostatu (prc_hicp_minr) za 2024 r. podzielona przez średnią roczną za 2019 r. Wynagrodzenia przyjmuje się w walucie krajowej każdego państwa, więc kursy walut nie odgrywają żadnej roli. Zmiana realna to stosunek wynagrodzeń podzielony przez stosunek cen:

  • Niemcy: stosunek wynagrodzeń 1,200 (44 827 € w 2019 r., 53 791 € w 2024 r.), stosunek cen 1,223; 1,200 ÷ 1,223 = 0,981, czyli zmiana realna o −1,9%.

Kolumna w euro w poniższej tabeli przelicza waluty krajowe po kursach wymiany i służy wyłącznie do pokazania skali.

Strefa euro: w latach 2020 i 2022 ceny wyprzedziły płace

Dla 20 krajów strefy euro, które obejmuje szereg Eurostatu (nie ma w nim Bułgarii), obliczenia można przeprowadzić rok po roku.

Strefa euro (20 krajów)Wynagrodzenia (%)Ceny (%)Płaca realna (%)
2020−1,4+0,2−1,7
2021+4,2+2,6+1,6
2022+4,7+8,4−3,4
2023+5,8+5,4+0,3
2024+4,1+2,4+1,7
2019–2024+18,5+20,3−1,5

Obliczenia euroflation na podstawie danych Eurostatu nama_10_fte (w euro) oraz średniej rocznej z prc_hicp_minr dla 20-krajowej strefy euro (roczne stopy są takie same jak w prc_hicp_ainr). Każdy rok porównano z poprzednim. Strony tego serwisu o inflacji w strefie euro obejmują 21 krajów, odkąd 1 stycznia 2026 r. dołączyła do niej Bułgaria, więc podana tam wartość może się różnić o 0,1.

W 2022 r. ceny wzrosły średnio o 8,4%, a wynagrodzenia o 4,7%. W 2023 i 2024 r. wynagrodzenia znów rosły szybciej niż ceny, ale po pięciu latach płaca realna nadal jest o 1,5% niższa niż w 2019 r.

Kraj po kraju, 2019–2024

Tabela obejmuje 26 krajów z szeregu Eurostatu (wszystkie państwa UE oprócz Niderlandów) i jest posortowana według zmiany realnej.

KrajŚrednie wynagrodzenie 2024 (€)Wynagrodzenia 2019–2024 (%)Ceny 2019–2024 (%)Płaca realna (%)
Bułgaria15 387+76,9+31,1+34,9
Rumunia21 108+77,9+38,6+28,4
Węgry18 461+77,9+52,2+16,9
Chorwacja23 446+48,3+28,1+15,7
Litwa29 104+58,7+37,8+15,2
Portugalia24 818+33,7+17,8+13,5
Słowenia35 133+36,7+21,7+12,4
Polska21 246+56,1+41,9+10,0
Łotwa22 262+43,7+33,9+7,3
Malta33 499+24,7+16,5+7,1
Cypr27 611+23,3+16,2+6,1
Luksemburg82 969+24,4+17,8+5,6
Irlandia61 051+21,6+17,4+3,6
Belgia59 632+25,4+22,0+2,8
Estonia26 546+44,0+40,4+2,6
Dania71 565+18,8+16,2+2,2
Austria58 600+28,2+25,4+2,2
Słowacja20 287+36,5+34,6+1,4
Hiszpania33 700+19,6+18,3+1,1
Finlandia49 428+13,7+15,7−1,7
Niemcy53 791+20,0+22,3−1,9
Francja43 790+14,3+17,5−2,7
Szwecja46 525+16,6+20,6−3,3
Grecja17 954+12,4+16,4−3,4
Czechy23 998+35,2+40,9−4,1
Włochy33 523+11,0+18,5−6,3

Obliczenia euroflation na podstawie danych Eurostatu nama_10_fte (waluta krajowa; kolumna w euro po kursach wymiany) i prc_hicp_minr (średnie roczne), 2024 r. wobec 2019 r. Zmianę realną obliczono z wartości niezaokrąglonych, więc może się o 0,1 różnić od zaokrąglonych kolumn.

Wynagrodzenia rosły szybciej niż ceny w 19 z 26 krajów, a wolniej w 7: w Finlandii, Niemczech, Francji, Szwecji, Grecji, Czechach i Włoszech. Wynagrodzenia wzrosły o ponad połowę w Bułgarii, Rumunii, na Węgrzech, Litwie i w Polsce, gdzie ceny wzrosły od 31% do 52%. Zmiana realna nic nie mówi o poziomie: realny wzrost o 34,9% nie zmienia faktu, że Bułgaria nadal ma najniższe wynagrodzenie w tabeli, 15 387 € w 2024 r. W Czechach wynagrodzenia wzrosły o 35,2%, ale ceny o 40,9%.

Co stwierdza Komisja Europejska

Coroczny przegląd Komisji dotyczący rynku pracy i zmian wynagrodzeń, opublikowany w październiku 2025 r., mierzy płace realne za pomocą własnej bazy danych AMECO i HICP. Z przeglądu wynika, że płace realne „znacząco spadły w 2022 r. i, w mniejszym stopniu, w pierwszym półroczu 2023 r.”, że zannualizowany wzrost płac realnych stał się dodatni w trzecim kwartale 2023 r. i w 2024 r. osiągnął 2,7%, oraz że w 2024 r. płace realne w UE „pozostawały średnio o 0,7% poniżej poziomu z 2019 r.” (rozdział 2). Ten sam rozdział dzieli kraje na grupy. Płace realne przekraczały poziom z 2019 r. o 12–18% na Węgrzech, Litwie i Łotwie oraz w Polsce, Portugalii i Słowenii, a o ponad 20% w Bułgarii, Chorwacji i Rumunii; w Austrii, Belgii, na Cyprze, w Danii, Estonii, Irlandii, na Malcie, Słowacji i w Hiszpanii przekraczały go o mniej niż 7%; w Finlandii, Francji, Niemczech, Grecji, Niderlandach, Luksemburgu i Szwecji były niższe o mniej niż 3%, a w Czechach i Włoszech o ponad 4%.

Oba zestawy danych zgadzają się co do kierunku w większości krajów: wśród dziewięciu krajów, które Komisja umieszcza poniżej poziomu z 2019 r., jest siedem krajów z ujemnym wynikiem w tabeli, a ponadto Niderlandy, których szereg Eurostatu nie obejmuje, i Luksemburg. Nie pokrywają się jednak kraj po kraju. Dane Komisji dla poszczególnych krajów pochodzą z AMECO (wykres 2.5 raportu), czyli z innego szeregu wynagrodzeń niż wynagrodzenie według Eurostatu, którego użyto tutaj, a raport nie przedstawia uzgodnienia obu szeregów. Łotwa i Polska należą na przykład w danych Komisji do grupy 12–18%, a w tabeli mają 7,3% i 10,0%; Chorwacja ma tam ponad 20%, a tu 15,7%; Luksemburg jest tam poniżej poziomu z 2019 r., a tu ma +5,6%. Liczby Komisji to jej własna, opublikowana miara; tabela stosuje tę samą ideę, czyli wynagrodzenie podzielone przez HICP, do wynagrodzenia, które widać na stronach tego serwisu.

Dochód gospodarstw domowych to inne pytanie

Eurostat publikuje też oficjalny szereg w ujęciu realnym dla gospodarstw domowych jako całości: dochód do dyspozycji brutto gospodarstw domowych na mieszkańca, urealniony indeksem cen konsumpcji gospodarstw domowych, przy 2008 r. równym 100 (tepsr_wc310). To nie jest szereg wynagrodzeń: mierzy dochód do dyspozycji gospodarstw domowych (łącznie z instytucjami niekomercyjnymi działającymi na rzecz gospodarstw domowych) jako całości, podzielony przez liczbę ludności i przez deflator cen konsumpcji gospodarstw domowych; metadane Eurostatu opisują ten rachunek dla wariantu skorygowanego dochodu, który obejmuje także transfery socjalne w naturze. W UE wskaźnik ten wynosił w 2019 r. 107,97, a w 2025 r. 115,57, czyli o 7,0% więcej; w strefie euro (21 krajów) wzrósł ze 104,95 do 110,64, czyli o 5,4% więcej. Wynagrodzenie może zostawać w tyle za cenami w roku, w którym dochód gospodarstw domowych nie zostaje w tyle, i na odwrót.

Między krajami: ile można kupić za wynagrodzenie minimalne

Bezpośrednim przykładem porównania między krajami jest szereg Eurostatu dotyczący wynagrodzenia minimalnego, który podaje miesięczne krajowe wynagrodzenie minimalne brutto w euro i w SSN, przeliczone za pomocą parytetów siły nabywczej dla konsumpcji gospodarstw domowych (earn_mw_cur; metadane). Obejmuje on 22 państwa UE, które mają krajowe wynagrodzenie minimalne; nie ma wśród nich Austrii, Danii, Finlandii, Włoch i Szwecji. Tabela pokazuje stawkę obowiązującą w dniu 1 lipca 2026 r., posortowaną według SSN.

KrajEuro (€ miesięcznie)SSN (miesięcznie)
Niemcy23432164
Luksemburg27712108
Niderlandy23382023
Belgia22341922
Irlandia23911756
Francja18671692
Słowenia14821660
Hiszpania14251556
Polska11191547
Litwa11531393
Chorwacja10501339
Rumunia8251317
Portugalia10731240
Grecja10731229
Cypr10881220
Malta9941081
Słowacja9151074
Węgry9061048
Czechy9231015
Bułgaria620993
Łotwa780938
Estonia946935

Źródło: Eurostat, earn_mw_cur, 1 lipca 2026 r. (2026-S2), miesięczne kwoty brutto; szereg w SSN wykorzystuje najnowsze dostępne parytety siły nabywczej, a Eurostat oznacza wartości SSN za 2026 r. jako szacunki.

W euro najwyższa stawka (Luksemburg, 2771 €) jest 4,5 raza wyższa od najniższej (Bułgaria, 620 €); w SSN najwyższa (Niemcy, 2164) jest 2,3 raza wyższa od najniższej (Estonia, 935). Zmienia się też kolejność. Wynagrodzenie minimalne w Hiszpanii jest w euro o 27% wyższe niż w Polsce (1425 € wobec 1119 €), ale w SSN różnica między nimi wynosi mniej niż 1% (1556 wobec 1547). W siedmiu krajach (Belgii, Estonii, Francji, Niemczech, Irlandii, Luksemburgu i Niderlandach) wartość w SSN jest niższa niż w euro. Strony o wynagrodzeniu minimalnym w serwisie pokazują kwoty w euro i historię każdego kraju.

Czego te liczby nie uwzględniają

  • Średnia, a nie typowy pracownik. Wynagrodzenie to średnia arytmetyczna: suma wynagrodzeń podzielona przez liczbę pracowników, przeliczona na pełny wymiar czasu pracy. Zmienia się nie tylko wtedy, gdy zmienia się płaca za tę samą pracę, lecz także wtedy, gdy zmienia się struktura zatrudnienia.
  • Przed opodatkowaniem. Dane są brutto, przed podatkiem dochodowym i składkami pracownika na ubezpieczenia społeczne. Szereg Eurostatu o zarobkach netto (earn_nt_netft) ma wersje w SSN i w ujęciu realnym, ale w publikacji z 1 października 2026 r. kwoty za 2024 r. stanowią mniej więcej jedną dwunastą kwot rocznych z sąsiednich lat i są oznaczone jako przerwa w szeregu, a wynikające z nich zmiany realne (około −90% dla 2024 r. i około +1100% dla 2025 r. w krajach UE) nie nadają się do użytku, dlatego artykuł nie opiera się na tym szeregu.
  • Jeden indeks cen. HICP odzwierciedla wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych, a jego metadane wymieniają czynsze imputowane za mieszkanie, czyli umowny czynsz właścicieli mieszkań zajmowanych przez siebie, wśród pozycji, których nie obejmuje. Zobacz co wchodzi w skład koszyka inflacyjnego oraz ceny mieszkań, czynsze i inflacja. Gospodarstwo domowe o innym budżecie doświadcza innej zmiany cen; przykładem jest inflacja cen żywności.
  • Aktualność danych. Szereg wynagrodzeń kończy się na 2024 r., więc artykuł nie może powiedzieć, co stało się z wynagrodzeniami w 2025 lub 2026 r. Dane Komisji za 2025 r. w jej przeglądzie to projekcje i nie są tu powtarzane.
  • To nie ocena tego, czy płaca wystarcza. Dodatnia zmiana realna oznacza, że wynagrodzenie kupowało więcej niż w 2019 r.; nie rozstrzyga, czy wynagrodzenie wystarcza.

Gdzie szukać w tym serwisie

W skrócie

  • Płaca realna to wynagrodzenie podzielone przez ceny. W latach 2019–2024 wzrosła w 19 z 26 krajów, a spadła w 7 (Finlandia, Niemcy, Francja, Szwecja, Grecja, Czechy, Włochy); w 20-krajowej strefie euro wynagrodzenia wzrosły o 18,5%, a ceny o 20,3%.
  • W strefie euro płaca realna spadła w 2020 i 2022 r., a wzrosła w 2021, 2023 i 2024 r.
  • Komisja Europejska ocenia, że w 2024 r. płace realne w UE były o 0,7% niższe niż w 2019 r.; jej dane dla poszczególnych krajów opierają się na innym szeregu wynagrodzeń, więc w niektórych krajach różnią się od tabeli.
  • Między krajami SSN usuwa różnice w poziomie cen: różnica między najwyższym a najniższym wynagrodzeniem minimalnym wynosi 4,5 raza w euro i 2,3 raza w SSN.
  • Dane są brutto, uśrednione i kończą się na 2024 r.; nie mówią, czy wynagrodzenie wystarcza.

Dane: Eurostat (średnie wynagrodzenie na pracownika w przeliczeniu na pełny etat nama_10_fte, HICP prc_hicp_minr i prc_hicp_ainr, wynagrodzenia minimalne earn_mw_cur, realny dochód gospodarstw domowych tepsr_wc310, zarobki netto earn_nt_netft) oraz Komisja Europejska (Labour Market and Wage Developments in Europe, Annual Review 2025). euroflation jest niezależnym serwisem monitorującym dane i nie jest powiązany z Eurostatem, Komisją Europejską ani Unią Europejską. Żadna treść w tym serwisie nie stanowi porady finansowej. Cytaty pochodzą z angielskich oryginałów.