euroflation.
Wyjaśnienia

Co wchodzi w skład koszyka inflacyjnego? Jak działają wagi i dlaczego kraje się różnią

Inflacja śledzi ceny ważone wydatkami gospodarstw domowych. Żywność to 15,4% koszyka strefy euro i 27,4% koszyka Rumunii, więc ta sama podwyżka działa różnie.

euroflation · 13 października 2026 · 7 min

Stopa inflacji to średnia ze zmian cen, i to średnia ważona. W 2026 r. w koszyku strefy euro żywność i napoje bezalkoholowe mają wagę 15,4%, transport 15,2%, użytkowanie mieszkania lub domu wraz z zaopatrzeniem w wodę, energię elektryczną, gaz i inne paliwa 14,6%, a restauracje i zakwaterowanie 11,6%. W koszyku Rumunii żywność waży 27,4%, a restauracje tylko 3,7%; w koszyku Hiszpanii restauracje mają wagę 18,1%. Ta sama podwyżka cen porusza więc stopę inflacji w każdym kraju w innym stopniu.

Zestaw wag, a nie lista zakupów

„Koszyk” lepiej rozumieć jako zestaw wag. Eurostat publikuje dla zharmonizowanego wskaźnika cen konsumpcyjnych (HICP) klasyfikację wydatków gospodarstw domowych oraz wagę każdej kategorii, czyli jej udział w tym, co gospodarstwa domowe wydają. Wagi na 2026 r. dla strefy euro i każdego państwa UE znajdują się w tabeli wag pozycji Eurostatu, prc_hicp_iw, ostatnio zaktualizowanej 17 września 2026 r. Dla każdego kraju i roku sumują się do 1000, więc waga 154 oznacza 15,4%.

HICP obejmuje zakupy dokonane na terytorium kraju przez gospodarstwa domowe niezależnie od dochodów, zarówno rezydentów, jak i odwiedzających, co Eurostat nazywa „koncepcją krajową”. Wydatki rezydentów za granicą pozostają poza zakresem wskaźnika.

Dwie warstwy: kategorie z wagami, a w nich produkty

Urząd statystyczny każdego kraju buduje indeks w dwóch krokach. Prawo wymaga indeksu dla każdej kategorii, która stanowi więcej niż 0,1% pieniężnych wydatków konsumpcyjnych gospodarstw domowych, a w ramach każdej kategorii krajowy instytut statystyczny dobiera własny „koszyk krajowy” produktów reprezentatywnych. Co roku próba musi uwzględniać produkty, których udział w wydatkach konsumpcyjnych wzrósł powyżej jednej tysięcznej, i wycofywać te, których udział spadł poniżej tego progu.

Niemiecki Federalny Urząd Statystyczny pokazuje, jak to wygląda w przypadku jego krajowego wskaźnika cen konsumpcyjnych. Górny poziom obejmuje około 700 rodzajów towarów i usług, od soli i ręczników po seanse w kinie i czynsz, a każdy z nich ma swoją wagę. Dolny poziom to konkretne produkty, których ceny są zbierane, na przykład paczka soli jodowanej, i jest on stale korygowany w miarę znikania produktów i pojawiania się nowych wariantów (Destatis, po niemiecku). Niemiecki indeks krajowy utrzymuje wagi bez zmian przez pięć lat, podczas gdy HICP aktualizuje je co roku.

Koszyk strefy euro w 2026 r.

Od danych za styczeń 2026 r. HICP korzysta z nowej europejskiej klasyfikacji ECOICOP w wersji 2, dostosowanej do klasyfikacji COICOP 2018 Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ma ona 13 głównych grup zamiast dotychczasowych 12: dodano nowy dział obejmujący pielęgnację ciała, ochronę socjalną oraz pozostałe towary i usługi, technologie informacyjne przeniesiono do działu „informacja i komunikacja”, a ubezpieczenia i usługi finansowe wydzielono spośród pozostałych usług. Tabela pokazuje wszystkie 13 grup dla strefy euro i sześciu krajów.

Udział w koszyku, 2026 (%)Strefa euroNiemcyFrancjaWłochyHiszpaniaPolskaRumunia
Żywność i napoje bezalkoholowe15,412,914,917,916,919,527,4
Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe3,63,33,53,03,36,55,8
Odzież i obuwie4,84,03,66,83,93,95,1
Użytkowanie mieszkania lub domu, zaopatrzenie w wodę, energię elektryczną, gaz i inne paliwa14,616,617,212,511,719,011,0
Wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego5,86,04,57,14,85,06,9
Zdrowie5,98,34,84,04,96,88,9
Transport15,216,715,416,014,812,112,7
Informacja i komunikacja3,83,64,23,03,64,65,2
Rekreacja, sport i kultura8,810,58,46,19,15,65,4
Edukacja1,11,00,91,01,50,94,0
Restauracje i zakwaterowanie11,67,511,012,718,15,43,7
Ubezpieczenia i usługi finansowe3,03,44,32,82,23,70,4
Pielęgnacja ciała, ochrona socjalna oraz pozostałe towary i usługi6,56,27,57,25,46,93,4

Strefę euro tworzy tu 21 państw, które w 2026 r. używają euro. Kolumny są zaokrąglone, więc sumują się do wartości od 99,9 do 100,2. Środki odurzające należą do klasyfikacji, ale nie do HICP.

Dlaczego ta sama zmiana cen porusza kraje w różnym stopniu

Wkład danej pozycji w inflację jest w pierwszym przybliżeniu równy jej wadze pomnożonej przez zmianę jej ceny. Eurostat oblicza wkłady metodą, dzięki której sumują się one do inflacji ogółem, więc opublikowany wkład może się nieco różnić od tej arytmetyki. W sierpniu 2026 r. ceny energii w strefie euro były według danych serwisu o 14,3% wyższe niż rok wcześniej. Przy wadze 9,0% energia wniosła około 1,3 pkt proc. z 3,2% w tym miesiącu, a opublikowany przez Eurostat wkład wynosi 1,29 pkt proc. (Szybki szacunek za wrzesień podaje dla energii 18,8%, ale 12 października 2026 r. tabela wkładów Eurostatu kończyła się na sierpniu.) Usługi (46,8% koszyka) wniosły 1,43 pkt proc., żywność, alkohol i tytoń 0,22, a nieenergetyczne towary przemysłowe 0,30.

Cztery standardowe agregaty ważą w poszczególnych krajach bardzo różnie:

Udział w koszyku, 2026 (%)Strefa euroNiemcyFrancjaWłochyHiszpaniaPolskaRumunia
Żywność, alkohol i tytoń18,916,218,420,920,226,033,2
Energia9,08,98,710,98,812,211,5
Nieenergetyczne towary przemysłowe25,227,623,826,019,628,928,6
Usługi46,847,449,142,251,432,926,7
Wszystkie pozycje z wyłączeniem energii, żywności, alkoholu i tytoniu72,074,972,968,170,961,855,3

Weźmy wzrost cen żywności, alkoholu i tytoniu o 10% przy niezmienionych pozostałych cenach. Dodaje on około 1,9 pkt proc. do inflacji w strefie euro, 1,6 w Niemczech i 3,3 w Rumunii, gdzie na te pozycje idzie jedna trzecia koszyka. Lustrzane odbicie dotyczy usług: stanowią one 51,4% koszyka hiszpańskiego i 26,7% rumuńskiego, więc wzrost cen usług ma dla stopy inflacji w Hiszpanii mniej więcej dwukrotnie większe znaczenie niż dla stopy w Rumunii.

Restauracje i zakwaterowanie różnią się jeszcze bardziej. Hiszpania przypisuje im 18,1%, prawie pięć razy więcej niż Rumunia (3,7%). Odwiedzający stanowią część tej wagi, ponieważ HICP liczy też wydatki nierezydentów na terytorium kraju, ale nie jej większość: hiszpański krajowy wskaźnik cen konsumpcyjnych, który obejmuje rezydentów, daje tej samej grupie 17,0% (INE). Artykuł Dlaczego inflacja w Portugalii podąża za turystami pokazuje kraj, w którym efekt odwiedzających jest większy.

Jak ustala się wagi i jak się je aktualizuje

Wagi pochodzą z rachunków narodowych. Głównym źródłem są pieniężne wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych, pobierane z rachunków narodowych sprzed roku lub dwóch lat i uzupełniane badaniami budżetów gospodarstw domowych, statystykami branżowymi i innymi źródłami. Eurostat publikuje nowe wagi co roku wraz z danymi za styczeń, a styczniowy komunikat prasowy ukazuje się pod koniec lutego, później niż w pozostałych miesiącach, aby uwzględnić aktualizację.

Wynikają z tego dwa zastrzeżenia. Wagi opisują wydatki z przeszłości, więc nagła zmiana w tym, co ludzie kupują, pojawia się w koszyku dopiero po najbliższej aktualizacji. Ponadto styczniowa zmiana klasyfikacji w 2026 r. nie jest w pełni porównywalna z wcześniejszymi latami: gry losowe (loterie, zakłady, gry hazardowe) weszły do HICP w styczniu z wagą 1,3% koszyka strefy euro (od poniżej 0,1% w Irlandii do 3,1% na Cyprze), a rok odniesienia indeksu przesunięto z 2015 na 2025. Inflację ogółem w szeregach wstecznych celowo pozostawiono bez zmian; EBC zauważa, że jedyne różnice, do 0,1 pkt proc. w rocznej stopie dla strefy euro, wynikają z zaokrągleń przy zmianie roku odniesienia.

Czego nie ma w koszyku

Eurostat wymienia kategorie, których HICP nie obejmuje: środki odurzające, czynsze imputowane za mieszkanie (umowny czynsz, który właściciele mieszkań zajmowanych przez siebie płacą sami sobie), prostytucję, ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia publiczne związane ze zdrowiem oraz pośrednio mierzone usługi finansowe, znane jako FISIM. Jeśli chodzi o sam koszt mieszkania, HICP uwzględnia wyłącznie faktyczne czynsze (5,8% koszyka strefy euro w 2026 r.; 7,5% w Niemczech i we Francji, 0,6% w Rumunii); czynsz imputowany właścicieli oraz odsetki płacone w ramach umów kredytowych, takich jak kredyt hipoteczny, pozostają poza nim. Artykuł Ceny mieszkań, czynsze i inflacja wyjaśnia, jak to wpływa na wynik, a artykuł HICP a CPI tłumaczy, dlaczego indeksy krajowe obejmujące mieszkania zamieszkiwane przez właścicieli mogą się różnić.

Wagi opisują łącznie wszystkie gospodarstwa domowe, „niezależnie od ich dochodów”, jak ujmuje to Eurostat. Gospodarstwo domowe, które wydaje na żywność lub paliwa większy udział niż przeciętne, ma inne wagi, a więc jego własna stopa inflacji różni się od opublikowanej.

Jak to czytać w serwisie euroflation

Każda strona kraju w tym serwisie pokazuje stopę HICP dla koszyka tego kraju, więc różnice w koszykach są jednym z powodów, dla których Niemcy, Hiszpania i Rumunia mogą w tym samym miesiącu notować różne stopy. Strona strefy euro pokazuje agregat wraz ze składnikami: energią, żywnością i usługami, a ranking krajów zestawia je ze sobą. Samej żywności dotyczy artykuł inflacja cen żywności a inflacja ogółem.

W skrócie

  • „Koszyk” to zestaw wag: udział każdej kategorii w wydatkach gospodarstw domowych, w 2026 r. 13 głównych grup.
  • Wagi są ustalane na podstawie rachunków narodowych i badań, a aktualizowane co roku w styczniu, więc różnią się w zależności od kraju: żywność to 15,4% koszyka strefy euro, 27,4% w Rumunii i 12,9% w Niemczech.
  • Wzrost cen porusza inflację mniej więcej o wagę pomnożoną przez jego wielkość: energia przy wadze 9,0% koszyka strefy euro i wzroście cen o 14,3% wniosła w sierpniu 2026 r. 1,29 pkt proc.
  • Mieszkania zamieszkiwane przez właścicieli, środki odurzające i kilka pozycji finansowych nie są objęte wskaźnikiem.

Źródło: Eurostat, wagi pozycji HICP (prc_hicp_iw, ECOICOP wersja 2, wagi na 2026 r., zaktualizowane 17 września 2026 r.), wkłady w roczną inflację w strefie euro (prc_hicp_ctr, sierpień 2026 r.) i roczne stopy zmian HICP (prc_hicp_minr); metadane referencyjne HICP Eurostatu (prc_hicp_esms); nota informacyjna i Q&A Eurostatu o zmianie klasyfikacji w 2026 r.; Biuletyn Ekonomiczny EBC 3/2026, ramka „Co nowego w HICP?”; Destatis. Dane pobrane 12 października 2026 r. euroflation jest niezależnym serwisem monitorującym dane i nie jest powiązany z EBC, Eurostatem ani Unią Europejską. Żadna treść w tym serwisie nie stanowi porady finansowej.