euroflation.
Objašnjenja

Kupovna moć i realne plaće u Europi: što se plaćom može kupiti nakon inflacije

Od 2019. do 2024. plaće su u 19 od 26 zemalja prestigle cijene, a u 7 zaostale. Kako se mjere realne plaće i što se istim novcem kupuje u različitim zemljama.

euroflation · 12. listopada 2026. · 9 min

Između 2019. i 2024. prosječna plaća za puno radno vrijeme u Italiji porasla je za 11,0 %, a potrošačke cijene za 18,5 %, pa se istom plaćom moglo kupiti oko 6,3 % manje. U Bugarskoj su plaće porasle za 76,9 %, a cijene za 31,1 %, pa se plaćom moglo kupiti oko 34,9 % više. Plaća podijeljena cijenama daje realnu plaću, a to je prvo značenje kupovne moći: što se plaćom može kupiti u usporedbi s ranijom godinom. Drugo značenje uspoređuje zemlje: što se istim novcem može kupiti u Sofiji, Berlinu ili Lisabonu. Ovaj članak obrađuje oba značenja, prikazuje metodu i kaže gdje svaka mjera prestaje biti pouzdana.

Dva značenja „kupovne moći“

Nominalna plaća izražena je u novčanim jedinicama. Realna plaća te jedinice dijeli indeksom cijena, pa prati ono što se plaćom može kupiti. Kad Europska komisija izvješćuje o realnim plaćama, svoju metodu navodi jasno: „Realne plaće izračunane su korištenjem harmoniziranog indeksa potrošačkih cijena kao deflatora“ (Labour Market and Wage Developments in Europe, 2025, na engleskom). HIPC je indeks potrošačkih cijena koji se u EU-u izračunava prema usklađenom pristupu i jedinstvenom skupu definicija, a upotrebljava se ponajprije za mjerenje inflacije (Eurostatov pojmovnik); primjenjuje se na cijelom ovom web-mjestu, a HIPC nasuprot CPI-ju objašnjava po čemu se razlikuje od nacionalnih indeksa.

Među zemljama je pitanje drukčije, jer se razlikuju i cijene i plaće. Eurostatov standard kupovne moći (PPS) je „umjetna valutna jedinica“: teorijski se jednim PPS-om u svakoj zemlji može kupiti jednaka količina robe i usluga, a vrijednosti u PPS-u dobivaju se dijeljenjem iznosa u nacionalnoj valuti paritetom kupovne moći te zemlje (Eurostatov pojmovnik). Prvo značenje prati jednu zemlju kroz vrijeme, a drugo uspoređuje zemlje u istom trenutku. Odgovaraju na različita pitanja i ne treba ih miješati.

Kako se ovdje izračunava realna plaća

Podatak o plaćama je Eurostatova prosječna plaća po zaposleniku, preračunana na puno radno vrijeme (nama_10_fte), niz na kojem se temelje stranice o prosječnoj plaći na ovom web-mjestu. Eurostat ga sastavlja iz nacionalnih računa: plaće i nadnice dijeli brojem zaposlenih, a zatim množi omjerom uobičajenog tjednog radnog vremena zaposlenih s punim radnim vremenom i uobičajenog tjednog radnog vremena svih zaposlenih iz ankete o radnoj snazi (metapodaci Eurostata). Riječ je o bruto iznosu za cijelo gospodarstvo, a niz obuhvaća sve zemlje EU-a osim Nizozemske. Najnovija je godina 2024., a skup podataka posljednji je put ažuriran 12. studenoga 2025.

Podatak o cijenama je HIPC: godišnji prosjek Eurostatova mjesečnog indeksa (prc_hicp_minr) za 2024. podijeljen godišnjim prosjekom za 2019. Plaće su izražene u valuti svake zemlje, pa tečajevi ne utječu na izračun. Realna promjena je omjer plaća podijeljen omjerom cijena:

  • Njemačka: omjer plaća 1,200 (44.827 € u 2019., 53.791 € u 2024.), omjer cijena 1,223; 1,200 ÷ 1,223 = 0,981, što je realna promjena od −1,9 %.

Stupac u eurima u donjoj tablici preračunava nacionalne valute po tečaju i služi samo za prikaz reda veličine.

Europodručje: plaće su 2020. i 2022. zaostale za cijenama

Za 20 zemalja europodručja koje obuhvaća Eurostatov niz (Bugarske u njemu nema) izračun se može provesti godinu po godinu.

Europodručje (20 zemalja)Plaće (%)Cijene (%)Realne plaće (%)
2020−1,4+0,2−1,7
2021+4,2+2,6+1,6
2022+4,7+8,4−3,4
2023+5,8+5,4+0,3
2024+4,1+2,4+1,7
2019.–2024.+18,5+20,3−1,5

Izračun web-mjesta euroflation iz Eurostatovih podataka nama_10_fte (euro) i godišnjeg prosjeka prc_hicp_minr za europodručje s 20 zemalja (godišnje stope jednake su onima u prc_hicp_ainr). Svaka je godina uspoređena s prethodnom. Stranice ovog web-mjesta o inflaciji u europodručju obuhvaćaju 21 zemlju otkako je Bugarska 1. siječnja 2026. ušla u europodručje, pa se tamošnja brojka može razlikovati za 0,1.

U 2022. cijene su u prosjeku porasle za 8,4 %, a plaće za 4,7 %. Plaće su u 2023. i 2024. ponovno rasle brže od cijena, ali je realna plaća nakon svih pet godina zajedno i dalje 1,5 % ispod razine iz 2019.

Po zemljama, 2019.–2024.

Tablica obuhvaća 26 zemalja iz Eurostatova niza (sve članice EU-a osim Nizozemske) i poredana je prema realnoj promjeni.

ZemljaProsječna plaća 2024. (€)Plaće 2019.–2024. (%)Cijene 2019.–2024. (%)Realne plaće (%)
Bugarska15.387+76,9+31,1+34,9
Rumunjska21.108+77,9+38,6+28,4
Mađarska18.461+77,9+52,2+16,9
Hrvatska23.446+48,3+28,1+15,7
Litva29.104+58,7+37,8+15,2
Portugal24.818+33,7+17,8+13,5
Slovenija35.133+36,7+21,7+12,4
Poljska21.246+56,1+41,9+10,0
Latvija22.262+43,7+33,9+7,3
Malta33.499+24,7+16,5+7,1
Cipar27.611+23,3+16,2+6,1
Luksemburg82.969+24,4+17,8+5,6
Irska61.051+21,6+17,4+3,6
Belgija59.632+25,4+22,0+2,8
Estonija26.546+44,0+40,4+2,6
Danska71.565+18,8+16,2+2,2
Austrija58.600+28,2+25,4+2,2
Slovačka20.287+36,5+34,6+1,4
Španjolska33.700+19,6+18,3+1,1
Finska49.428+13,7+15,7−1,7
Njemačka53.791+20,0+22,3−1,9
Francuska43.790+14,3+17,5−2,7
Švedska46.525+16,6+20,6−3,3
Grčka17.954+12,4+16,4−3,4
Češka23.998+35,2+40,9−4,1
Italija33.523+11,0+18,5−6,3

Izračun web-mjesta euroflation iz Eurostatovih podataka nama_10_fte (nacionalna valuta; stupac u eurima po tečaju) i prc_hicp_minr (godišnji prosjeci), 2024. u odnosu na 2019. Realna je promjena izračunana iz nezaokruženih vrijednosti, pa se od zaokruženih stupaca može razlikovati za 0,1.

Plaće su rasle brže od cijena u 19 od 26 zemalja, a sporije u 7: u Finskoj, Njemačkoj, Francuskoj, Švedskoj, Grčkoj, Češkoj i Italiji. Plaće su porasle za više od polovice u Bugarskoj, Rumunjskoj, Mađarskoj, Litvi i Poljskoj, gdje su cijene porasle između 31 % i 52 %. Realna promjena ne govori ništa o razini: Bugarska unatoč realnom rastu od 34,9 % i dalje ima najnižu plaću u tablici, 15.387 € u 2024. U Češkoj su plaće porasle za 35,2 %, a cijene za 40,9 %.

Što utvrđuje Europska komisija

Godišnji pregled Komisije o kretanjima na tržištu rada i plaća, objavljen u listopadu 2025., mjeri realne plaće svojom bazom podataka AMECO i HIPC-om. Navodi da su realne plaće „znatno pale 2022. i, umjerenije, u prvoj polovici 2023.“, da je anualizirani rast realnih plaća postao pozitivan u trećem tromjesečju 2023. i dosegnuo 2,7 % u 2024. te da su u 2024. realne plaće u EU-u „u prosjeku ostale 0,7 % ispod razine iz 2019.“ (2. poglavlje). Isto poglavlje razvrstava zemlje u skupine. Realne plaće premašivale su razinu iz 2019. za 12 do 18 % u Mađarskoj, Litvi, Latviji, Poljskoj, Portugalu i Sloveniji te za više od 20 % u Bugarskoj, Hrvatskoj i Rumunjskoj; u Austriji, Belgiji, na Cipru, u Danskoj, Estoniji, Irskoj, na Malti, u Slovačkoj i Španjolskoj premašivale su je za manje od 7 %; ispod nje bile su za manje od 3 % u Finskoj, Francuskoj, Njemačkoj, Grčkoj, Nizozemskoj, Luksemburgu i Švedskoj te za više od 4 % u Češkoj i Italiji.

Dva se skupa podataka u većini zemalja slažu u smjeru kretanja: među devet zemalja koje Komisija smješta ispod razine iz 2019. nalazi se svih sedam koje su u tablici ispod nule, uz Nizozemsku, koju Eurostatov niz ne obuhvaća, i Luksemburg. Po pojedinim se zemljama ne podudaraju. Komisijini podaci po zemljama potječu iz AMECO-a (njezin grafikon 2.5), a to je drukčiji niz plaća od ovdje korištene Eurostatove plaće; izvješće ne objašnjava njihovo usklađivanje. Latvija i Poljska, primjerice, nalaze se u njezinoj skupini od 12 do 18 %, a u tablici imaju 7,3 odnosno 10,0 %; Hrvatska je ondje iznad 20 %, a ovdje ima 15,7 %; Luksemburg je ondje ispod razine iz 2019., a ovdje ima +5,6 %. Komisijini su podaci njezina vlastita objavljena mjera; tablica istu zamisao, plaću podijeljenu HIPC-om, primjenjuje na plaću koja se pojavljuje na stranicama ovog web-mjesta.

Dohodak kućanstava drugo je pitanje

Eurostat objavljuje i službeni niz u realnom izrazu za kućanstva kao cjelinu: bruto raspoloživi dohodak kućanstava po stanovniku, deflacioniran indeksom cijena za potrošnju kućanstava, uz 2008. jednako 100 (tepsr_wc310). To nije niz plaća: mjeri raspoloživi dohodak kućanstava (uključujući neprofitne institucije koje služe kućanstvima) kao cjeline, podijeljen brojem stanovnika i deflatorom cijena za potrošnju kućanstava; Eurostatovi metapodaci opisuju taj izračun za prilagođenu varijantu dohotka, koja dodaje socijalne transfere u naravi. U EU-u je indeks iznosio 107,97 u 2019. i 115,57 u 2025., što je 7,0 % više; u europodručju (21 zemlja) porastao je sa 104,95 na 110,64, što je 5,4 % više. Plaća može zaostati za cijenama u godini u kojoj dohodak kućanstava ne zaostaje, i obrnuto.

Među zemljama: što kupuje minimalna plaća

Izravan primjer za usporedbu zemalja je Eurostatov niz minimalnih plaća, koji navodi bruto mjesečnu nacionalnu minimalnu plaću u eurima i u PPS-u, preračunanu paritetima kupovne moći za potrošnju kućanstava (earn_mw_cur; metapodaci). Obuhvaća 22 članice EU-a s nacionalnom minimalnom plaćom; Austrije, Danske, Finske, Italije i Švedske među njima nema. Tablica prikazuje iznos na snazi 1. srpnja 2026., poredan prema PPS-u.

ZemljaEuro (€ mjesečno)PPS (mjesečno)
Njemačka2.3432.164
Luksemburg2.7712.108
Nizozemska2.3382.023
Belgija2.2341.922
Irska2.3911.756
Francuska1.8671.692
Slovenija1.4821.660
Španjolska1.4251.556
Poljska1.1191.547
Litva1.1531.393
Hrvatska1.0501.339
Rumunjska8251.317
Portugal1.0731.240
Grčka1.0731.229
Cipar1.0881.220
Malta9941.081
Slovačka9151.074
Mađarska9061.048
Češka9231.015
Bugarska620993
Latvija780938
Estonija946935

Izvor: Eurostat, earn_mw_cur, 1. srpnja 2026. (2026-S2), bruto mjesečni iznosi; niz u PPS-u upotrebljava najnovije dostupne paritete kupovne moći, a Eurostat vrijednosti u PPS-u za 2026. označuje kao procjene.

U eurima je najviši iznos (Luksemburg, 2.771 €) 4,5 puta veći od najnižeg (Bugarska, 620 €); u PPS-u je najviši (Njemačka, 2.164) 2,3 puta veći od najnižeg (Estonija, 935). Mijenja se i poredak. Španjolska minimalna plaća u eurima je 27 % viša od poljske (1.425 € prema 1.119 €), ali se u PPS-u razlikuju za manje od 1 % (1.556 prema 1.547). U sedam zemalja (Belgiji, Estoniji, Francuskoj, Njemačkoj, Irskoj, Luksemburgu i Nizozemskoj) iznos u PPS-u niži je od iznosa u eurima. Stranice o minimalnoj plaći ovog web-mjesta prikazuju iznose u eurima i povijest za svaku zemlju.

Što ti brojevi izostavljaju

  • Prosjek, a ne tipičan radnik. Plaća je aritmetička sredina: ukupne plaće podijeljene brojem zaposlenih, preračunane na puno radno vrijeme. Pomiče se kad se promijeni sastav radnih mjesta jednako kao i kad se promijeni plaća za isti posao.
  • Prije poreza. Iznosi su bruto, prije poreza na dohodak i doprinosa zaposlenika za socijalno osiguranje. Eurostatov niz neto zarada (earn_nt_netft) ima inačice u PPS-u i u realnom izrazu, ali su u izdanju od 1. listopada 2026. iznosi za 2024. otprilike jedna dvanaestina godišnjih iznosa u susjednim godinama i označeni su kao prekid niza, a iz toga proizašle realne promjene (otprilike −90 % za 2024. i otprilike +1.100 % za 2025. u zemljama EU-a) nisu upotrebljive, pa se ovaj članak na njega ne oslanja.
  • Jedan indeks cijena. HIPC prati potrošnju kućanstava, a njegovi metapodaci među stavkama koje ne obuhvaća navode imputirane najamnine za stanovanje, zamišljenu najamninu vlasnika koji žive u vlastitom domu. Pogledajte Što ulazi u potrošačku košaricu inflacije i Cijene stanova, najamnine i inflacija. Kućanstvo s drukčijim proračunom suočava se s drukčijom promjenom cijena; inflacija hrane jedan je primjer.
  • Vremenski okvir. Niz plaća završava 2024., pa ovaj članak ne može reći što se dogodilo s plaćama 2025. ili 2026. Komisijini podaci za 2025. u njezinu pregledu projekcije su i ovdje se ne ponavljaju.
  • Ne govori o dostatnosti. Pozitivna realna promjena znači da se plaćom moglo kupiti više nego 2019., ali ne govori jesu li plaće dovoljne.

Gdje pogledati na ovom web-mjestu

Ukratko

  • Realna plaća je plaća podijeljena cijenama. Od 2019. do 2024. porasla je u 19 od 26 zemalja, a pala u 7 (Finska, Njemačka, Francuska, Švedska, Grčka, Češka, Italija); u europodručju s 20 zemalja plaće su porasle za 18,5 %, a cijene za 20,3 %.
  • U europodručju su realne plaće pale 2020. i 2022., a porasle 2021., 2023. i 2024.
  • Europska komisija realne plaće u EU-u za 2024. procjenjuje na 0,7 % ispod razine iz 2019.; njezini podaci po zemljama upotrebljavaju drukčiji niz plaća, pa se za neke zemlje razlikuju od tablice.
  • Među zemljama PPS uklanja razlike u razini cijena: razlika između najviše i najniže minimalne plaće iznosi 4,5 puta u eurima i 2,3 puta u PPS-u.
  • Podaci su bruto, prosječni i završavaju 2024.; ne govore jesu li plaće dovoljne.

Podaci: Eurostat (prosječna plaća po zaposleniku preračunana na puno radno vrijeme nama_10_fte, HIPC prc_hicp_minr i prc_hicp_ainr, minimalne plaće earn_mw_cur, realni dohodak kućanstava tepsr_wc310, neto zarade earn_nt_netft) i Europska komisija (Labour Market and Wage Developments in Europe, Annual Review 2025). euroflation je neovisni pratitelj i nije povezan s Eurostatom, Europskom komisijom ni EU-om. Ništa ovdje nije financijski savjet. Citati su iz engleskih izvornika.