euroflation.
Spjegazzjonijiet

Kapaċità tal-akkwist u pagi reali fl-Ewropa: x’tixtri l-paga wara l-inflazzjoni

Mill-2019 sal-2024 il-pagi qabżu l-prezzijiet f’19-il pajjiż minn 26 u baqgħu lura f’7. Kif jitkejlu l-pagi reali u x’jixtri l-istess flus f’pajjiżi differenti.

euroflation · 12 ta' Ottubru 2026 · 9 min

Bejn l-2019 u l-2024 il-paga medja ta’ impjegat b’ħin sħiħ fl-Italja żdiedet b’11.0% u l-prezzijiet għall-konsumatur b’18.5%, għalhekk l-istess paga xtrat madwar 6.3% inqas. Fil-Bulgarija l-paga żdiedet b’76.9% u l-prezzijiet b’31.1%, għalhekk xtrat madwar 34.9% aktar. Meta taqsam il-paga bil-prezzijiet, tikseb paga reali, u din hija l-ewwel tifsira tal-kapaċità tal-akkwist: x’tista’ tixtri b’paga meta mqabbla ma’ sena ta’ qabel. It-tieni tifsira tqabbel il-pajjiżi: x’jixtri l-istess ammont ta’ flus f’Sofja, f’Berlin jew f’Liżbona. Dan l-artikolu jkopri ż-żewġ tifsiriet, juri l-metodu u jgħid fejn kull kejl ma jibqax affidabbli.

Żewġ tifsiriet ta’ “kapaċità tal-akkwist”

Paga nominali hija espressa f’unitajiet ta’ munita. Paga reali taqsam dawk l-unitajiet b’indiċi tal-prezzijiet, u għalhekk issegwi dak li tista’ tixtri l-paga. Meta l-Kummissjoni Ewropea tirrapporta pagi reali, tiddikjara l-metodu tagħha b’mod ċar: “Il-pagi reali ġew ikkalkulati bl-użu tal-indiċi armonizzat tal-prezzijiet għall-konsumatur bħala deflatur” (Labour Market and Wage Developments in Europe, 2025, bl-Ingliż). L-HICP huwa l-indiċi tal-prezzijiet għall-konsumatur ikkalkulat fl-UE skont approċċ armonizzat u sett uniku ta’ definizzjonijiet, użat primarjament biex titkejjel l-inflazzjoni (glossarju tal-Eurostat); huwa l-indiċi użat fuq dan is-sit kollu, u HICP vs CPI jispjega kif huwa differenti mill-indiċijiet nazzjonali.

Bejn il-pajjiżi l-mistoqsija hija differenti, għax ivarjaw il-prezzijiet kif ukoll il-pagi. L-istandard tal-kapaċità tal-akkwist (PPS) tal-Eurostat huwa “unità ta’ munita artifiċjali”: teoretikament PPS wieħed jixtri l-istess ammont ta’ oġġetti u servizzi f’kull pajjiż, u l-valuri tal-PPS jinkisbu billi ammont fil-munita nazzjonali jinqasam bil-parità tal-kapaċità tal-akkwist tal-pajjiż (glossarju tal-Eurostat). L-ewwel tifsira ssegwi pajjiż wieħed maż-żmien; it-tieni tqabbel il-pajjiżi f’data waħda. Iwieġbu mistoqsijiet differenti u m’għandhomx jitħalltu.

Kif tiġi kkalkulata l-paga reali hawnhekk

Iċ-ċifra tal-paga hija l-paga medja għal kull impjegat, aġġustata għal ħin sħiħ, kif ippubblikata mill-Eurostat (nama_10_fte), is-serje li hemm wara l-paġni tal-paga medja tas-sit. L-Eurostat jikkalkulaha mill-kontijiet nazzjonali, bħala l-pagi u s-salarji maqsuma bl-għadd ta’ impjegati u mmultiplikati bil-proporzjon bejn is-sigħat normali ta’ kull ġimgħa tal-impjegati b’ħin sħiħ u dawk tal-impjegati kollha mill-istħarriġ tal-forza tax-xogħol (metadejta tal-Eurostat). Hija ċifra gross għall-ekonomija kollha u tkopri kull pajjiż tal-UE ħlief in-Netherlands. L-aħħar sena hija l-2024; is-sett tad-data ġie aġġornat l-aħħar fit-12 ta’ Novembru 2025.

Iċ-ċifra tal-prezzijiet hija l-HICP: il-medja annwali tal-indiċi xahari tal-Eurostat (prc_hicp_minr) għall-2024 maqsuma bil-medja annwali għall-2019. Il-paga tittieħed fil-munita proprja ta’ kull pajjiż, għalhekk ir-rati tal-kambju ma jkollhom l-ebda rwol. Il-bidla reali hija l-proporzjon tal-paga maqsum bil-proporzjon tal-prezzijiet:

  • Il-Ġermanja: proporzjon tal-paga 1.200 (€44,827 fl-2019, €53,791 fl-2024), proporzjon tal-prezzijiet 1.223; 1.200 ÷ 1.223 = 0.981, bidla reali ta’ −1.9%.

Il-kolonna tal-euro fit-tabella t’hawn taħt tikkonverti l-muniti nazzjonali bir-rati tal-kambju u hi hemm biss bħala indikazzjoni tad-daqs.

Iż-żona tal-euro: il-prezzijiet qabżu l-pagi fl-2020 u fl-2022

Għall-20 pajjiż taż-żona tal-euro li s-serje tal-Eurostat tkopri (il-Bulgarija mhijiex fiha), il-kalkolu jista’ jsir sena b’sena.

Żona tal-euro (20 pajjiż)Paga (%)Prezzijiet (%)Paga reali (%)
2020−1.4+0.2−1.7
2021+4.2+2.6+1.6
2022+4.7+8.4−3.4
2023+5.8+5.4+0.3
2024+4.1+2.4+1.7
2019–2024+18.5+20.3−1.5

Kalkolu ta’ euroflation mid-data tal-Eurostat nama_10_fte (euro) u mill-medja annwali ta’ prc_hicp_minr għaż-żona tal-euro ta’ 20 pajjiż (ir-rati annwali huma l-istess bħal dawk f’prc_hicp_ainr). Kull sena titqabbel ma’ dik ta’ qabel. Il-paġni ta’ dan is-sit dwar l-inflazzjoni taż-żona tal-euro jużaw 21 pajjiż minn meta l-Bulgarija ngħaqdet maż-żona tal-euro fl-1 ta’ Jannar 2026, għalhekk ċifra fihom tista’ tvarja b’0.1.

Fl-2022 il-prezzijiet żdiedu b’medja ta’ 8.4% u l-pagi b’4.7%. Fl-2023 u fl-2024 il-pagi reġgħu żdiedu aktar malajr mill-prezzijiet, iżda l-ħames snin flimkien xorta jispiċċaw 1.5% taħt il-livell tal-2019.

Pajjiż b’pajjiż, mill-2019 sal-2024

It-tabella tkopri s-26 pajjiż fis-serje tal-Eurostat (kull membru tal-UE ħlief in-Netherlands) u hija ordnata skont il-bidla reali.

PajjiżPaga medja 2024 (€)Paga 2019–2024 (%)Prezzijiet 2019–2024 (%)Paga reali (%)
Il-Bulgarija15,387+76.9+31.1+34.9
Ir-Rumanija21,108+77.9+38.6+28.4
L-Ungerija18,461+77.9+52.2+16.9
Il-Kroazja23,446+48.3+28.1+15.7
Il-Litwanja29,104+58.7+37.8+15.2
Il-Portugall24,818+33.7+17.8+13.5
Is-Slovenja35,133+36.7+21.7+12.4
Il-Polonja21,246+56.1+41.9+10.0
Il-Latvja22,262+43.7+33.9+7.3
Malta33,499+24.7+16.5+7.1
Ċipru27,611+23.3+16.2+6.1
Il-Lussemburgu82,969+24.4+17.8+5.6
L-Irlanda61,051+21.6+17.4+3.6
Il-Belġju59,632+25.4+22.0+2.8
L-Estonja26,546+44.0+40.4+2.6
Id-Danimarka71,565+18.8+16.2+2.2
L-Awstrija58,600+28.2+25.4+2.2
Is-Slovakkja20,287+36.5+34.6+1.4
Spanja33,700+19.6+18.3+1.1
Il-Finlandja49,428+13.7+15.7−1.7
Il-Ġermanja53,791+20.0+22.3−1.9
Franza43,790+14.3+17.5−2.7
L-Iżvezja46,525+16.6+20.6−3.3
Il-Greċja17,954+12.4+16.4−3.4
Iċ-Ċekja23,998+35.2+40.9−4.1
L-Italja33,523+11.0+18.5−6.3

Kalkolu ta’ euroflation mid-data tal-Eurostat nama_10_fte (munita nazzjonali; il-kolonna tal-euro bir-rati tal-kambju) u prc_hicp_minr (medji annwali), 2024 imqabbel mal-2019. Il-bidla reali hija kkalkulata minn valuri mhux mqarrba, għalhekk tista’ tvarja b’0.1 mill-kolonni mqarrba.

Il-pagi żdiedu aktar malajr mill-prezzijiet f’19-il pajjiż minn 26 u aktar bil-mod f’7 pajjiżi: il-Finlandja, il-Ġermanja, Franza, l-Iżvezja, il-Greċja, iċ-Ċekja u l-Italja. Il-pagi żdiedu b’aktar min-nofs fil-Bulgarija, fir-Rumanija, fl-Ungerija, fil-Litwanja u fil-Polonja, fejn il-prezzijiet żdiedu bejn 31% u 52%. Il-bidla reali ma tgħid xejn dwar il-livell: iż-żieda reali ta’ 34.9% fil-Bulgarija xorta tħalliha bl-inqas paga fit-tabella, €15,387 fl-2024. Fiċ-Ċekja l-pagi żdiedu b’35.2% iżda l-prezzijiet żdiedu b’40.9%.

Dak li tikkonstata l-Kummissjoni Ewropea

Ir-rapport annwali tal-Kummissjoni dwar l-iżviluppi fis-suq tax-xogħol u fil-pagi, ippubblikat f’Ottubru 2025, ikejjel il-pagi reali bil-bażi tad-data AMECO tagħha u bl-HICP. Jirrapporta li l-pagi reali “niżlu sostanzjalment fl-2022 u, b’mod aktar moderat, fl-ewwel nofs tal-2023”, li t-tkabbir annwalizzat tal-pagi reali sar pożittiv fit-tielet trimestru tal-2023 u laħaq 2.7% fl-2024, u li fl-2024 il-pagi reali fl-UE “baqgħu 0.7% taħt il-livelli tagħhom tal-2019 bħala medja” (kapitolu 2). L-istess kapitolu jqassam il-pajjiżi f’gruppi. Il-pagi reali qabżu l-livelli tagħhom tal-2019 b’12% sa 18% fl-Ungerija, fil-Litwanja, fil-Latvja, fil-Polonja, fil-Portugall u fis-Slovenja u b’aktar minn 20% fil-Bulgarija, fil-Kroazja u fir-Rumanija; fl-Awstrija, fil-Belġju, f’Ċipru, fid-Danimarka, fl-Estonja, fl-Irlanda, f’Malta, fis-Slovakkja u fi Spanja qabżuhom b’inqas minn 7%; kienu taħt dak il-livell b’inqas minn 3% fil-Finlandja, fi Franza, fil-Ġermanja, fil-Greċja, fin-Netherlands, fil-Lussemburgu u fl-Iżvezja, u b’aktar minn 4% fiċ-Ċekja u fl-Italja.

Iż-żewġ settijiet ta’ ċifri jaqblu fid-direzzjoni fil-biċċa l-kbira tal-pajjiżi: id-disa’ pajjiżi li l-Kummissjoni tpoġġi taħt l-2019 jinkludu dawk is-seba’ pajjiżi li jaqgħu taħt iż-żero fit-tabella, flimkien man-Netherlands, li s-serje tal-Eurostat ma tkoprihomx, u mal-Lussemburgu. Ma jaqblux pajjiż b’pajjiż. Iċ-ċifri tal-Kummissjoni għall-pajjiżi ġejjin mill-AMECO (il-Grafiku 2.5 tagħha), li hija serje tal-pagi differenti mill-paga tal-Eurostat użata hawnhekk, u r-rapport ma jippreżentax ir-rikonċiljazzjoni bejniethom. Il-Latvja u l-Polonja, pereżempju, jinsabu fil-grupp tagħha ta’ 12% sa 18% kontra 7.3% u 10.0% fit-tabella, il-Kroazja hija ’l fuq minn 20% hemmhekk kontra 15.7% hawnhekk, u l-Lussemburgu huwa taħt l-2019 hemmhekk kontra +5.6% hawnhekk. Iċ-ċifri tal-Kummissjoni huma l-kejl tagħha stess ippubblikat; it-tabella tapplika l-istess idea, il-paga maqsuma bl-HICP, għall-paga li tidher fuq il-paġni tas-sit stess.

Id-dħul tal-unitajiet domestiċi huwa kwistjoni differenti

L-Eurostat jippubblika wkoll serje uffiċjali f’termini reali għall-unitajiet domestiċi kollha flimkien: id-dħul disponibbli gross tal-unitajiet domestiċi għal kull persuna, deflatat b’indiċi tal-prezzijiet għall-konsum tal-unitajiet domestiċi, bl-2008 daqs 100 (tepsr_wc310). Mhijiex serje tal-pagi: tkejjel id-dħul disponibbli tal-unitajiet domestiċi (inklużi l-istituzzjonijiet mingħajr skop ta’ qligħ li jservu lill-unitajiet domestiċi) kollu kemm hu, maqsum bil-popolazzjoni u b’deflatur tal-prezzijiet għall-konsum tal-unitajiet domestiċi; il-metadejta tal-Eurostat tiddeskrivi dan il-kalkolu għall-verżjoni aġġustata tad-dħul, li żżid it-trasferimenti soċjali in natura. Fl-UE l-indiċi kien 107.97 fl-2019 u 115.57 fl-2025, żieda ta’ 7.0%; fiż-żona tal-euro (21 pajjiż) żdied minn 104.95 għal 110.64, żieda ta’ 5.4%. Paga tista’ taqa’ lura mill-prezzijiet f’sena meta d-dħul tal-unitajiet domestiċi ma jaqax lura, u viċi versa.

Bejn il-pajjiżi: x’tixtri l-paga minima

Eżempju dirett bejn il-pajjiżi huwa s-serje tal-Eurostat tal-pagi minimi, li tagħti l-paga minima nazzjonali gross xahrija bl-euro u bil-PPS, ikkonvertita bil-paritajiet tal-kapaċità tal-akkwist għall-konsum tal-unitajiet domestiċi (earn_mw_cur; metadejta). Tkopri t-22 membru tal-UE b’paga minima nazzjonali; l-Awstrija, id-Danimarka, il-Finlandja, l-Italja u l-Iżvezja mhumiex fosthom. It-tabella turi r-rata fis-seħħ fl-1 ta’ Lulju 2026, ordnata skont il-PPS.

PajjiżEuro (€ fix-xahar)PPS (fix-xahar)
Il-Ġermanja2,3432,164
Il-Lussemburgu2,7712,108
In-Netherlands2,3382,023
Il-Belġju2,2341,922
L-Irlanda2,3911,756
Franza1,8671,692
Is-Slovenja1,4821,660
Spanja1,4251,556
Il-Polonja1,1191,547
Il-Litwanja1,1531,393
Il-Kroazja1,0501,339
Ir-Rumanija8251,317
Il-Portugall1,0731,240
Il-Greċja1,0731,229
Ċipru1,0881,220
Malta9941,081
Is-Slovakkja9151,074
L-Ungerija9061,048
Iċ-Ċekja9231,015
Il-Bulgarija620993
Il-Latvja780938
L-Estonja946935

Sors: Eurostat, earn_mw_cur, fl-1 ta’ Lulju 2026 (2026-S2), ammonti gross xahrin; is-serje tal-PPS tuża l-aħħar paritajiet tal-kapaċità tal-akkwist disponibbli, u l-Eurostat jimmarka l-valuri tal-PPS tal-2026 bħala stimi.

Bl-euro l-ogħla rata (il-Lussemburgu, €2,771) hija 4.5 darbiet l-inqas waħda (il-Bulgarija, €620); bil-PPS l-ogħla (il-Ġermanja, 2,164) hija 2.3 darbiet l-inqas (l-Estonja, 935). L-ordni tinbidel ukoll. Il-paga minima ta’ Spanja hija 27% ogħla minn dik tal-Polonja bl-euro (€1,425 kontra €1,119) iżda t-tnejn huma fi ħdan 1% minn xulxin bil-PPS (1,556 kontra 1,547). F’seba’ pajjiżi (il-Belġju, l-Estonja, Franza, il-Ġermanja, l-Irlanda, il-Lussemburgu u n-Netherlands) iċ-ċifra bil-PPS hija aktar baxxa miċ-ċifra bl-euro. Il-paġni tal-paga minima tas-sit juru l-ammonti bl-euro u l-istorja ta’ kull pajjiż.

X’jħallu barra dawn iċ-ċifri

  • Medja, mhux ħaddiem tipiku. Iċ-ċifra tal-paga hija medja: il-pagi totali maqsuma bl-impjegati, aġġustati għal sigħat b’ħin sħiħ. Jiċċaqlaq meta jinbidel it-taħlita tax-xogħlijiet kif ukoll meta tinbidel il-paga għall-istess xogħol.
  • Qabel it-taxxa. Iċ-ċifri huma gross, qabel it-taxxa fuq id-dħul u l-kontribuzzjonijiet soċjali tal-impjegat. Is-serje tal-Eurostat tal-qligħ nett (earn_nt_netft) għandha verżjonijiet bil-PPS u f’termini reali, iżda fil-ħruġ tagħha tal-1 ta’ Ottubru 2026 l-ammonti tal-2024 huma madwar wieħed minn tnax tal-ammonti annwali madwarhom u huma mmarkati bħala interruzzjoni fis-serje, u l-bidliet reali li jirriżultaw (madwar −90% għall-2024 u madwar +1,100% għall-2025 fil-pajjiżi tal-UE) ma jistgħux jintużaw, għalhekk dan l-artikolu ma jiddependix fuqha.
  • Indiċi wieħed tal-prezzijiet. L-HICP isegwi l-infiq tal-unitajiet domestiċi fuq il-konsum, u l-metadejta tiegħu telenka l-kera imputata għall-akkomodazzjoni, il-kera nozzjonali tas-sidien li jgħixu f’darhom, fost l-oġġetti li ma jkoprihomx. Ara x’hemm fil-basket tal-inflazzjoni u prezzijiet tad-djar, kirjiet u inflazzjoni. Unità domestika b’baġit differenti tiffaċċja bidla differenti fil-prezzijiet; l-inflazzjoni tal-ikel hija eżempju wieħed.
  • Żmien. Is-serje tal-pagi tintemm fl-2024, għalhekk dan l-artikolu ma jistax jgħid x’ġara bil-pagi fl-2025 jew fl-2026. Iċ-ċifri tal-Kummissjoni għall-2025 fir-rapport tagħha huma projezzjonijiet, u mhumiex ripetuti hawnhekk.
  • Mhux kejl tal-adegwatezza. Bidla reali pożittiva tfisser li l-paga xtrat aktar milli fl-2019; ma tgħidx jekk il-paga hijiex biżżejjed.

Fejn tħares fuq dan is-sit

Fil-qosor

  • Paga reali hija l-paga maqsuma bil-prezzijiet. Mill-2019 sal-2024 żdiedet f’19-il pajjiż minn 26 u niżlet f’7 pajjiżi (il-Finlandja, il-Ġermanja, Franza, l-Iżvezja, il-Greċja, iċ-Ċekja, l-Italja); fiż-żona tal-euro ta’ 20 pajjiż il-pagi żdiedu b’18.5% u l-prezzijiet b’20.3%.
  • Fiż-żona tal-euro l-paga reali niżlet fl-2020 u fl-2022 u żdiedet fl-2021, fl-2023 u fl-2024.
  • Il-Kummissjoni Ewropea tqiegħed il-pagi reali tal-UE fl-2024 0.7% taħt il-livell tal-2019; iċ-ċifri tagħha għall-pajjiżi jużaw serje differenti tal-pagi, għalhekk għal xi pajjiżi jvarjaw mit-tabella.
  • Bejn il-pajjiżi, il-PPS ineħħi d-differenzi fil-livell tal-prezzijiet: id-distakk bejn l-ogħla u l-inqas paga minima huwa 4.5 darbiet bl-euro u 2.3 darbiet bil-PPS.
  • Id-data hija gross u medja, u tintemm fl-2024; ma tgħidx jekk il-paga hijiex biżżejjed.

Ċifri: Eurostat (paga medja għal kull impjegat aġġustata għal ħin sħiħ nama_10_fte, HICP prc_hicp_minr u prc_hicp_ainr, pagi minimi earn_mw_cur, dħul reali tal-unitajiet domestiċi tepsr_wc310, qligħ nett earn_nt_netft) u l-Kummissjoni Ewropea (Labour Market and Wage Developments in Europe, Annual Review 2025). euroflation huwa tracker indipendenti u mhuwiex affiljat mal-Eurostat, mal-Kummissjoni Ewropea jew mal-UE. Xejn hawnhekk mhu parir finanzjarju. Il-kwotazzjonijiet huma mit-testi oriġinali bl-Ingliż.