Rast cien nehnuteľností v Európe podľa krajín
Ukazovateľ rast cien nehnuteľností v Európe (Q2 2026) sa pohybuje od 16,5 % (Portugalsko) až po −2,7 % (Fínsko), pri priemere eurozóny 4,0 %.
Ceny nehnuteľností nie sú súčasťou inflácie spotrebiteľských cien. Index cien nehnuteľností meria transakčné ceny bytov a domov, ktoré kupujú domácnosti; HICP meria ceny spotrebovaných tovarov a služieb. Bývanie vo vlastnom nie je v celkovom HICP zahrnuté.
| 12-mes. trend | ||||
|---|---|---|---|---|
| 🇵🇹Portugalsko | 16,5 %Q2 2026 | ▼ 1,3 | ▼ 0,7 | ▼ |
| 🇧🇬Bulharsko | 15,5 %Q2 2026 | ▲ 0,7 | 0,0 | ▲ |
| 🇱🇹Litva | 14,3 %Q2 2026 | ▲ 2,4 | ▲ 5,5 | ▲ |
| 🇸🇰Slovensko | 13,6 %Q2 2026 | ▼ 0,8 | ▲ 2,3 | ▲ |
| 🇭🇷Chorvátsko | 12,7 %Q2 2026 | ▼ 1,6 | ▼ 0,1 | ▼ |
| 🇪🇸Španielsko | 12,1 %Q2 2026 | ▼ 0,7 | ▼ 0,7 | ▼ |
| 🇷🇴Rumunsko | 12,1 %Q2 2026 | ▲ 4,3 | ▲ 7,4 | ▲ |
| 🇱🇻Lotyšsko | 11,4 %Q2 2026 | ▲ 1,1 | ▲ 4,9 | ▲ |
| 🇭🇺Maďarsko | 10,2 %Q2 2026 | ▼ 3,9 | ▼ 5,2 | ▼ |
| 🇩🇰Dánsko | 9,4 %Q2 2026 | ▲ 1,2 | ▲ 2,1 | ▲ |
| 🇸🇮Slovinsko | 9,1 %Q2 2026 | ▼ 0,2 | ▲ 0,9 | ▲ |
| 🇨🇿Česko | 8,6 %Q2 2026 | ▼ 1,4 | ▼ 1,9 | ▼ |
| 🇨🇾Cyprus | 7,9 %Q2 2026 | ▲ 4,5 | ▲ 5,0 | ▲ |
| 🇲🇹Malta | 6,9 %Q2 2026 | ▲ 0,1 | ▲ 1,3 | ▲ |
| 🇵🇱Poľsko | 6,3 %Q2 2026 | ▲ 0,4 | ▲ 1,6 | ▲ |
| 🇮🇪Írsko | 6,0 %Q2 2026 | ▼ 0,8 | ▼ 1,8 | ▼ |
| 🇪🇪Estónsko | 5,8 %Q2 2026 | ▼ 0,1 | ▲ 0,3 | ▲ |
| 🇦🇹Rakúsko | 5,1 %Q2 2026 | ▲ 2,3 | ▲ 3,5 | ▲ |
| 🇸🇪Švédsko | 4,8 %Q2 2026 | ▲ 2,2 | ▲ 4,2 | ▲ |
| 🇳🇱Holandsko | 4,3 %Q2 2026 | ▼ 1,0 | ▼ 5,2 | ▼ |
| 🇳🇴Nórsko | 4,2 %Q2 2026 | ▼ 0,4 | ▼ 1,1 | ▼ |
| 🇮🇹Taliansko | 4,0 %Q2 2026 | ▼ 1,1 | ▲ 0,1 | ▲ |
| 🇨🇭Švajčiarsko | 3,5 %Q2 2026 | ▼ 1,2 | ▼ 1,5 | ▼ |
| 🇮🇸Island | 2,7 %Q2 2026 | ▼ 0,1 | ▼ 3,6 | ▼ |
| 🇧🇪Belgicko | 2,1 %Q2 2026 | ▲ 0,2 | ▼ 0,8 | ▼ |
| 🇩🇪Nemecko | 0,6 %Q2 2026 | ▼ 0,6 | ▼ 2,7 | ▼ |
| 🇫🇷Francúzsko | −0,8 %Q2 2026 | ▼ 0,8 | ▼ 1,5 | ▼ |
| 🇱🇺Luxembursko | −2,2 %Q2 2026 | ▼ 3,5 | ▼ 6,8 | ▼ |
| 🇫🇮Fínsko | −2,7 %Q2 2026 | ▼ 0,7 | ▼ 1,1 | ▼ |
rastie klesá▲▼ šípky sú vždy doplnené farbou (čitateľné aj pri farbosleposti)Kliknutím na hlavičku stĺpca zoradíte tabuľku.
Zdroj: Eurostat (prc_hpi_q) · údaje za Q2 2026 · zverejnené 2026-10-01 · úpravy: žiadne
Pozrite si súhrn za eurozónu →
Často kladené otázky
- Ktorá európska krajina má najvyšší ukazovateľ „rast cien nehnuteľností“?
- Portugalsko, a to 16,5 %.
- Ktorá európska krajina má najnižší ukazovateľ „rast cien nehnuteľností“?
- Fínsko, a to −2,7 %.
- Aký je priemer eurozóny pre ukazovateľ „rast cien nehnuteľností“?
- Priemer eurozóny je 4,0 %.