euroflation.
Selitykset

Mistä polttoainelitran hinta koostuu? Tuote, valmistevero ja alv kaikissa EU-maissa

Verot ovat 46 % EU:n bensiinilitran ja 38 % dieselilitran hinnasta. Paljonko hinnasta on tuotetta, valmisteveroa ja alvia kussakin 27 maassa ja kuinka nopeasti öljyn hinta näkyy pumpulla.

euroflation · 12. lokakuuta 2026 · 7 min

Euroopan komission 5. lokakuuta 2026 päivätyssä viikoittaisessa öljybulletiinissa EU:n keskimääräinen pumppuhinta oli Euro-super 95 -bensiinille 2,01 € litralta ja dieselille 2,15 €. Bensiinin hinnasta 53,6 % (1,08 €) kului polttoaineeseen ja kaikkeen, mikä sen tuo pumpulle; 29,6 % (0,59 €) oli valmisteveroa ja muita välillisiä veroja; 16,8 % (0,34 €) oli alvia. Dieselillä jakauma oli 61,6 %, 21,8 % ja 16,6 %. Verot olivat 46,4 % bensiinilitran ja 38,4 % dieselilitran hinnasta; bensiinillä osuus vaihtelee Puolan 30 prosentista Maltan 56 prosenttiin.

Artikkeli jakaa molempien polttoaineiden pumppuhinnan kolmeen osaan kussakin 27 EU-maassa yhden tietyn viikon osalta ja selittää, miksi osat eroavat toisistaan ja kuinka nopeasti öljyn hinnan muutos näkyy pumpulla.

Kolme osaa

Komissio julkaisee jokaiselle maalle ja viikolle kaksi hintaa: pumppuhinnan, joka sisältää verot ja maksut, ja hinnan, joka on ilman niitä. Lisäksi se julkaisee taulukon voimassa olevista alv-kannoista ja valmisteveroista. Vähentämällä saadaan pumppuhinnan kolme osaa:

  • Tuote ja marginaali on hinta ilman veroja. Se kattaa osat, jotka EKP:n polttoainehintablogi erottaa toisistaan: raakaöljyn kustannus, jalostuskustannukset ja -marginaalit sekä jakelun kustannukset ja marginaalit (kuljetus, markkinointi ja aseman ylläpito).
  • Valmistevero ja muut verot on kunkin maan hallituksen asettama kiinteä määrä litralta sekä ”muut välilliset verot”, jotka komissio luettelee valmisteveron rinnalla. Energiaverodirektiivi asettaa vähimmäistasoiksi 359 euroa 1000 litraa kohti lyijyttömälle bensiinille ja 330 euroa kaasuöljylle (dieselille), jotka komission valmisteverosivu luettelee yhä lokakuussa 2026. Tässä käytetty verotaulukko kuitenkin näyttää joissakin maissa, esimerkiksi Ruotsissa, alempaa valmisteveroa alla olevalla viikolla, eikä tämä artikkeli sovita näitä kahta yhteen.
  • Alv on prosenttiosuus valmisteveron sisältävästä hinnasta, joten sitä maksetaan myös valmisteverosta. EKP:n sanoin se on ”kiinteä prosenttiosuus verottomasta kuluttajahinnasta ja valmisteveroista”.

Jakauma jokaisessa EU-maassa, viikko 5. lokakuuta 2026

Osuudet pumppuhinnasta prosentteina, lajiteltuina valmisteveron ja alvin yhteisosuuden mukaan suurimmasta pienimpään (samansuuruisten järjestys pyöristämättömien arvojen mukaan). Osuudet on pyöristetty yhteen desimaaliin, joten rivin summa voi olla 99,9 tai 100,1. EU:n keskiarvo on komission oma kulutuksella painotettu keskiarvo, joka on jaettu osiin samoilla painoilla. † merkitsee maita, joissa komission verotaulukko ja hintatiedostot eivät täsmää (ks. ”Näin osuudet lasketaan”).

Bensiini (Euro-super 95)

Euro-super 95 -bensiiniHinta (€/l)Tuote ja marginaali (%)Valmistevero ja muut verot (%)Alv (%)
EU:n keskiarvo2,0153,629,616,8
Malta1,3443,741,015,3
Saksa †2,2047,536,616,0
Alankomaat2,4347,834,917,4
Kreikka2,2048,232,519,4
Suomi2,3749,230,520,3
Italia2,0749,532,518,0
Viro1,9550,330,419,4
Slovakia1,8551,330,018,7
Belgia1,9652,030,617,4
Ranska2,2152,131,216,7
Romania1,8952,230,417,4
Tanska2,6052,527,520,0
Portugali2,0853,128,218,7
Itävalta1,8453,529,816,7
Liettua1,9453,629,017,4
Tšekki1,8554,228,417,4
Latvia1,9654,528,117,4
Irlanti †1,9855,925,418,7
Unkari1,7356,322,521,3
Luxemburg1,8456,828,714,5
Slovenia1,7657,024,918,0
Kroatia1,8358,221,820,0
Bulgaria1,6661,521,816,7
Kypros †1,7462,821,216,0
Espanja †1,8565,617,117,4
Ruotsi1,5966,613,420,0
Puola1,5269,623,07,4

Diesel

DieselHinta (€/l)Tuote ja marginaali (%)Valmistevero ja muut verot (%)Alv (%)
EU:n keskiarvo2,1561,621,816,6
Malta1,2145,739,015,3
Italia2,2754,627,418,0
Saksa †2,2556,028,016,0
Tanska2,4957,122,920,0
Belgia2,3557,125,617,4
Ranska2,3657,525,816,7
Liettua2,2457,924,717,4
Suomi2,5559,720,020,3
Viro2,1060,220,419,4
Unkari1,9360,218,521,3
Alankomaat2,5160,422,317,4
Slovakia1,9760,620,718,7
Portugali2,1661,020,318,7
Kreikka2,1761,119,619,4
Itävalta2,1461,122,316,7
Romania2,0563,419,217,4
Latvia2,1263,918,817,4
Irlanti †2,1664,117,218,7
Slovenia1,9864,117,818,0
Luxemburg2,0665,020,514,5
Tšekki1,9565,916,817,4
Bulgaria1,8965,917,416,7
Kypros †2,0367,216,816,0
Kroatia1,9867,412,620,0
Espanja1,9273,39,317,4
Ruotsi2,1273,46,620,0
Puola1,7674,318,37,4

Lähde: Euroopan komissio, viikoittainen öljybulletiini: verolliset ja verottomat hinnat viikolle 5. lokakuuta 2026 sekä öljybulletiinin verotaulukko. Osuudet ovat euroflationin laskelma.

Mitä taulukot näyttävät

Diesel on lähes kaikkialla bensiiniä vähemmän verotettu. Komission verotaulukossa dieselin valmistevero on bensiinin veroa alhaisempi 27 maasta 25:ssä, ennen veroja diesel on kalliimpi polttoaine 26 maassa, ja tuotteen ja marginaalin osuus on dieselin hinnasta suurempi kuin bensiinin hinnasta kaikissa 27 maassa (EU:n keskiarvona 61,6 % ja 53,6 %). Miksi diesel on bensiiniä kalliimpaa Euroopassa selittää toisen puolen: ennen veroja diesel on kalliimpi polttoaine.

Valmistevero litraa kohti vaihtelee moninkertaisesti. Komission taulukon mukaan bensiinillä on valmisteveroa 0,84 € litralta Alankomaissa, 0,72 € Suomessa ja Tanskassa ja 0,21 € Ruotsissa (Tanskan ja Ruotsin kruunut on muunnettu euroiksi komission kyseisen viikon kurssilla). Dieselillä Italia on korkein 0,62 eurolla ja Ruotsi matalin 0,14 eurolla. Matala veroton hinta nostaa verojen osuutta, vaikka valmistevero olisi keskitasoa: Maltalla, jossa bensiini maksaa 1,34 € litralta ja veroton hinta on EU:n matalin (0,59 €), verojen osuus on suurin, 56,3 %, vaikka sen valmistevero (0,55 € litralta) on vain kymmenenneksi korkein.

Osuudet eivät ole vakioita. Vuotta aiemmin, 6. lokakuuta 2025 päivätyssä bulletiinissa, tuotteen osuus oli vain 43,3 % EU:n bensiinin hinnasta (0,70 € 1,62 eurosta) ja verojen 56,7 %; dieselillä vastaavat luvut olivat 48,7 % ja 51,3 %. Verot olivat silloin 0,92 € bensiinilitralta ja nyt ne ovat 0,93 €, vaikka veroton hinta nousi 37 senttiä (0,701 eurosta 1,076 euroon). Valmistevero ei liiku öljyn hinnan mukana ja alv liikkuu vain hinnan suhteessa, joten kun tuoteosa kasvaa, verojen osuus supistuu. Hallitukset muuttivat verokantoja myös tänä aikana. EKP kirjoitti 31. heinäkuuta 2026, että useat maat alensivat valmisteveroja väliaikaisesti vuoden 2026 öljyshokin aikana, kuten ne tekivät myös Venäjän hyökättyä Ukrainaan, ja että useimmissa tapauksissa viimeisimmät toimet päättyivät kesäkuussa; se kertoo myös, että euroalueen keskimääräinen alv-kanta oli huhtikuun ensimmäisellä viikolla 18,9 %, kun se helmikuun lopussa oli 20,7 %. Komission taulukko ilmoittaa päivämäärän, jolloin kukin kanta on tullut voimaan. Yllä olevalla viikolla verotaulukko ilmoittaa esimerkiksi Puolan polttoaine-alviksi 8 % (päivätty 1. maaliskuuta 2026; aiemmin se oli 23 %), vaikka historiatyökirja kirjaa paluun 23 prosenttiin 17. elokuuta 2026 alkaen (ks. menetelmähuomautus).

Kuinka nopeasti öljyn hinnan muutokset näkyvät pumpulla ja miksi prosenttimuutos on pienempi

EKP:n heinäkuun 2026 blogi, jonka ovat kirjoittaneet EKP:n ekonomistit ja jossa todetaan näkemysten olevan kirjoittajien omia, seuraa, miten öljyshokki etenee pumpulle. Brent nousi helmikuun lopusta huippuunsa, 138 dollariin tynnyriltä, huhtikuun alussa, ja jalostetun dieselin hinta nousi samalla ajanjaksolla yli 90 %; dieselin keskimääräinen pumppuhinta euroalueella nousi noin 34 %, 1,63 eurosta 2,18 euroon litralta. Blogin kolme havaintoa auttavat lukemaan näitä lukuja.

  • Siirtyminen pumpulle on nopeaa ja täydellistä. EKP:n mukaan se tapahtuu yleensä ”yhden tai kahden kuukauden kuluessa” ja on täydellinen: raakaöljyn hinnan nousu 0,10 eurolla litralta muuttuu yleensä 0,10 euron nousuksi veroa edeltävässä pumppuhinnassa. Alv lisää siihen sitten oman prosenttiosuutensa. Taulukoiden EU:n keskimääräinen alv-osuus, 16,8 % bensiinin pumppuhinnasta, vastaa noin 20 prosentin kantaa alvia edeltävästä hinnasta, joten 10 senttiä enemmän ennen veroja on noin 12 senttiä enemmän pumpulla (euroflationin laskelma).
  • Hinnan kiinteä osa vaimentaa prosenttimuutosta. Valmistevero on kiinteä määrä litralta, ja EKP laskee alvin sen kanssa ”pääosin kiinteäksi” hinnan osaksi, joten tietty prosentuaalinen nousu raakaöljyssä on pumpulla paljon pienempi prosenttinousu. Alaviite lisää, että noin 0,3:n elastisuus (öljyn hinnan nousu 1 prosentilla nostaa vähittäishintoja 0,3 prosenttia) on linjassa euroalueen energiainflaation lyhyen aikavälin ennustemallin kanssa, vaikka elastisuus muuttuu ajan myötä.
  • Jalostusmarginaalit voivat vahvistaa liikettä. Vuonna 2026 jalostettu diesel nousi enemmän kuin raakaöljy: EKP arvioi pumppuhinnan nousuksi 0,55 € litralta, kun raakaöljyn nousu oli 0,35 €, ja kertoo jalostuskustannusten ja -marginaalien nousseen dieselillä 0,10 eurosta litralta helmikuussa 0,26 euroon maaliskuussa (kuukausikeskiarvot). Tämä marginaali sisältyy yllä olevien taulukoiden tuoteosaan.

Hintojen laskiessa näyttö on epäselvempää. EKP kirjoittaa, että aiemmissa euroalueen tutkimuksissa ei havaittu epäsymmetriaa tai tulokset olivat epäselviä siitä, laskevatko pumppuhinnat hitaammin kuin nousevat (niin sanottu ”rakettien ja höyhenten” kysymys). Sen mukaan tuoreempi tutkimus viittaa siihen, että siirtyminen voi olla laskussa hitaampaa, ja tämä voi heijastaa viiveitä varaston uusimisessa, epävarmuutta siitä, kestääkö raakaöljyn hinnanmuutos, tai heikompaa kilpailua kustannusten laskiessa. Se lisää, että lisäanalyysia tarvitaan sen selvittämiseksi, tapahtuiko näin viimeaikaisessa shokissa ja miksi.

Näin osuudet lasketaan

Kunkin maan ja polttoaineen osalta verollinen pumppuhinta on P ja veroton hinta N, molemmat euroina 1000 litraa kohti sellaisina kuin komissio ne julkaisee (se muuntaa muut valuutat euroiksi). Kun maan alv-kanta v otetaan verotaulukosta, alv on P − P ⁄ (1 + v); valmistevero ja muut verot ovat P ⁄ (1 + v) − N; tuotteen ja marginaalin osa on N. Jokainen jaetaan luvulla P. EU:n keskiarvossa painoina käytetään kunkin maan vuoden 2024 polttoainekulutusta bulletiinin kulutustaulukosta; ne tuottavat täsmälleen komission julkaisemat EU:n keskiarvot kyseiseltä viikolta.

Sisäisenä johdonmukaisuustarkistuksena näin johdettuja valmisteveroja ja muita veroja verrattiin verotaulukkoon (valmistevero plus muut välilliset verot, muunnettuna viikon valuuttakurssilla). 23 maassa 27:stä nämä kaksi poikkeavat toisistaan enintään 2 prosenttia pumppuhinnasta. Kypros, Saksa ja Irlanti (molemmat polttoaineet) sekä Espanja (bensiini) eivät täsmää, ja ne on merkitty †-merkillä: komission kaksi tiedostoa ovat ristiriidassa, ja esitetyt osuudet ovat hintatiedostojen mukaiset. Puolan osalta historiatyökirja ilmoittaa alv-kannaksi 23 % 17. elokuuta 2026 alkaen, kun taas verotaulukko ja hintatiedostot sopivat yhteen 8 prosentin kannan kanssa, ja osuuksissa käytetään 8 prosenttia. Puolan osuus EU:n painoista on noin kymmenesosa: 23 prosentilla EU:n keskiarvo olisi bensiinillä 53,6 / 28,8 / 17,6 ja dieselillä 61,6 / 20,9 / 17,5. Kaikki hinnat ovat niitä, jotka jäsenvaltiot ilmoittavat komissiolle yleisimmin veloitettuna hintana, ja bulletiini julkaistaan torstaina edellisen maanantain hinnoista.

Taulukot ovat tilannekuva, eivät aikasarja. Ajantasaiset hinnat viikko- ja vuosimuutoksineen löytyvät polttoaineiden hintasivulta, bensiinin hintajärjestyksestä ja dieselin hintajärjestyksestä.

Lyhyesti

  • Verot olivat 46,4 % EU:n bensiinilitran ja 38,4 % dieselilitran hinnasta viikolla 5. lokakuuta 2026; bensiinillä osuus vaihtelee Puolan 30 prosentista Maltan 56 prosenttiin.
  • Valmistevero on kiinteä määrä litralta ja alv prosenttiosuus, joten öljyn hinnan noustessa verojen osuus laskee: 56,7 % vuotta aiemmin bensiinillä, nyt 46,4 %.
  • Kyseisellä viikolla dieselillä oli bensiiniä vähemmän valmisteveroa 25 maassa 27:stä, ja tuotteen osuus oli dieselin hinnasta suurempi kaikissa 27:ssä.
  • Yleensä raakaöljyn hinnan nousu näkyy veroa edeltävässä pumppuhinnassa yhden tai kahden kuukauden kuluessa, sentti sentiltä; alv lisää päälle noin viidenneksen, ja koska valmistevero on kiinteä, prosenttimuutos pumpulla on pienempi. Se, laskevatko hinnat yhtä nopeasti kuin nousevat, on vielä avoin.

Luvut: Euroopan komissio, viikoittainen öljybulletiini (verolliset ja verottomat hinnat, viikko 5. lokakuuta 2026; verotaulukko; hintahistoria), direktiivi 2003/96/EY ja EKP:n blogi ”Kaivolta pumpulle: miten polttoaineen hinnat muodostuvat” (31. heinäkuuta 2026). Lainaukset on suomennettu englanninkielisistä alkuperäisistä. euroflation on riippumaton seurantapalvelu, joka ei ole sidoksissa Euroopan komissioon, EKP:hen tai EU:hun. Mikään tässä ei ole taloudellista neuvontaa.