euroflation.
Uitleg

Wat zit er in de prijs van een liter brandstof? Product, accijns en btw in elk EU-land

Belasting is 46% van de benzineprijs in de EU en 38% van de dieselprijs. Hoe groot zijn product, accijns en btw in elk van de 27 landen, en hoe snel bereiken olieprijzen de pomp?

euroflation · 12 oktober 2026 · 7 min

In het Wekelijks oliebulletin van de Europese Commissie voor 5 oktober 2026 bedroeg de gemiddelde EU-pompprijs € 2,01 per liter benzine (Euro 95) en € 2,15 per liter diesel. Van de benzineprijs ging 53,6% (€ 1,08) naar de brandstof en alles wat nodig is om die naar de pomp te brengen; 29,6% (€ 0,59) was accijns en andere indirecte belastingen; 16,8% (€ 0,34) was btw. Voor diesel was de verdeling 61,6%, 21,8% en 16,6%. Belastingen vormden 46,4% van de benzineprijs en 38,4% van de dieselprijs; voor benzine loopt het aandeel uiteen van 30% in Polen tot 56% in Malta.

Dit artikel splitst de pompprijs van beide brandstoffen in drie delen, voor elk van de 27 EU-landen en voor die ene gedateerde week, en legt uit waarom de delen verschillen en hoe snel een verandering van de olieprijs de pomp bereikt.

De drie delen

De Commissie publiceert voor elk land en elke week twee prijzen: de prijs aan de pomp, met accijnzen en belastingen, en de prijs zonder die heffingen. Ze publiceert ook een overzicht van de geldende btw-tarieven en accijnzen. Door af te trekken ontstaan drie delen van de pompprijs:

  • Product en marge is de prijs zonder belastingen. Het omvat wat de brandstofblog van de ECB uitsplitst in de kosten van ruwe olie, raffinagekosten en -marges, en distributiekosten en -marges (transport, marketing en de exploitatie van het tankstation).
  • Accijns en andere belastingen is een vast bedrag per liter dat elke overheid vaststelt, samen met de „andere indirecte belastingen” die de Commissie naast de accijns vermeldt. De Energiebelastingrichtlijn stelt minimumtarieven vast van € 359 per 1.000 liter loodvrije benzine en € 330 voor gasolie (diesel), die op de accijnspagina van de Commissie in oktober 2026 nog steeds staan. Het hier gebruikte overzicht van accijnzen toont in de onderstaande week echter in sommige landen een lagere accijns, bijvoorbeeld in Zweden, en dit artikel brengt die twee niet met elkaar in overeenstemming.
  • Btw is een percentage van de prijs inclusief accijns, dus er wordt ook btw over de accijns betaald. De ECB omschrijft de btw als „een vast percentage van de consumentenprijs vóór belasting en de accijnzen”.

De verdeling in elk EU-land, week van 5 oktober 2026

Verdeling van de pompprijs in procenten, gesorteerd op het gecombineerde aandeel van accijns en btw, de hoogste eerst (bij gelijkheid beslissen de niet-afgeronde waarden). De percentages zijn op één decimaal afgerond, dus een rij kan optellen tot 99,9 of 100,1. Het EU-gemiddelde is het eigen, naar consumptie gewogen gemiddelde van de Commissie, met dezelfde gewichten in delen gesplitst. † markeert de landen waar het accijnsoverzicht van de Commissie en haar prijsbestanden niet met elkaar overeenstemmen (zie „Hoe de percentages worden berekend”).

Benzine (Euro 95)

Benzine (Euro 95)Prijs (€/l)Product en marge (%)Accijns en andere belastingen (%)Btw (%)
EU-gemiddelde2,0153,629,616,8
Malta1,3443,741,015,3
Duitsland †2,2047,536,616,0
Nederland2,4347,834,917,4
Griekenland2,2048,232,519,4
Finland2,3749,230,520,3
Italië2,0749,532,518,0
Estland1,9550,330,419,4
Slowakije1,8551,330,018,7
België1,9652,030,617,4
Frankrijk2,2152,131,216,7
Roemenië1,8952,230,417,4
Denemarken2,6052,527,520,0
Portugal2,0853,128,218,7
Oostenrijk1,8453,529,816,7
Litouwen1,9453,629,017,4
Tsjechië1,8554,228,417,4
Letland1,9654,528,117,4
Ierland †1,9855,925,418,7
Hongarije1,7356,322,521,3
Luxemburg1,8456,828,714,5
Slovenië1,7657,024,918,0
Kroatië1,8358,221,820,0
Bulgarije1,6661,521,816,7
Cyprus †1,7462,821,216,0
Spanje †1,8565,617,117,4
Zweden1,5966,613,420,0
Polen1,5269,623,07,4

Diesel

DieselPrijs (€/l)Product en marge (%)Accijns en andere belastingen (%)Btw (%)
EU-gemiddelde2,1561,621,816,6
Malta1,2145,739,015,3
Italië2,2754,627,418,0
Duitsland †2,2556,028,016,0
Denemarken2,4957,122,920,0
België2,3557,125,617,4
Frankrijk2,3657,525,816,7
Litouwen2,2457,924,717,4
Finland2,5559,720,020,3
Estland2,1060,220,419,4
Hongarije1,9360,218,521,3
Nederland2,5160,422,317,4
Slowakije1,9760,620,718,7
Portugal2,1661,020,318,7
Griekenland2,1761,119,619,4
Oostenrijk2,1461,122,316,7
Roemenië2,0563,419,217,4
Letland2,1263,918,817,4
Ierland †2,1664,117,218,7
Slovenië1,9864,117,818,0
Luxemburg2,0665,020,514,5
Tsjechië1,9565,916,817,4
Bulgarije1,8965,917,416,7
Cyprus †2,0367,216,816,0
Kroatië1,9867,412,620,0
Spanje1,9273,39,317,4
Zweden2,1273,46,620,0
Polen1,7674,318,37,4

Bron: Europese Commissie, Wekelijks oliebulletin: prijzen met belastingen en prijzen zonder belastingen voor de week van 5 oktober 2026, en het overzicht van accijnzen en belastingen uit het oliebulletin. De percentages zijn berekend door euroflation.

Wat de tabellen laten zien

Diesel wordt bijna overal lager belast dan benzine. In het overzicht van accijnzen van de Commissie ligt de accijns op diesel in 25 van de 27 landen lager dan die op benzine, is diesel vóór belasting in 26 landen de duurdere brandstof en is het deel product en marge in alle 27 een groter aandeel van de dieselprijs dan van de benzineprijs (61,6% tegenover 53,6% voor het EU-gemiddelde). Waarom diesel in Europa meer kost dan benzine legt de andere helft uit: vóór belasting is diesel de duurdere brandstof.

De accijns per liter loopt met een veelvoud uiteen. Volgens het overzicht van de Commissie draagt benzine € 0,84 per liter accijns in Nederland, € 0,72 in Finland en Denemarken en € 0,21 in Zweden (Denemarken en Zweden omgerekend uit Deense en Zweedse kronen tegen de koers van de Commissie voor die week). Bij diesel is Italië het hoogst met € 0,62 en Zweden het laagst met € 0,14. Een lage prijs vóór belasting verhoogt het belastingaandeel, zelfs als de accijns in de middenmoot ligt: Malta, waar benzine € 1,34 per liter kost en de prijs vóór belasting de laagste van de EU is (€ 0,59), heeft het grootste belastingaandeel met 56,3%, hoewel de accijns (€ 0,55 per liter) slechts de tiende hoogste is.

De verhoudingen zijn niet constant. Een jaar eerder, in het bulletin van 6 oktober 2025, was het productdeel maar 43,3% van de EU-benzineprijs (€ 0,70 van € 1,62) en waren belastingen goed voor 56,7%; bij diesel was dat 48,7% en waren belastingen 51,3%. Belastingen bedroegen toen € 0,92 per liter benzine en nu € 0,93, hoewel de prijs vóór belasting met 37 cent steeg (van € 0,701 naar € 1,076). Accijns beweegt niet mee met de olieprijs en btw beweegt alleen in verhouding tot de prijs, dus als het productdeel groeit, krimpt het belastingaandeel. Overheden hebben tussendoor ook tarieven gewijzigd. De ECB schreef op 31 juli 2026 dat verschillende landen tijdens de olieprijsschok van 2026 tijdelijk de accijns verlaagden, zoals ze ook deden nadat Rusland Oekraïne was binnengevallen, en dat de meest recente maatregelen in de meeste gevallen in juni afliepen; ze meldt ook dat het gemiddelde btw-tarief in het eurogebied in de eerste week van april 18,9% bedroeg, tegen 20,7% eind februari. Het overzicht van de Commissie geeft de datum waarop elk tarief is ingegaan. In de bovenstaande week vermeldt het overzicht bijvoorbeeld de btw op brandstof in Polen als 8% (met ingang van 1 maart 2026; daarvoor was het 23%), hoewel de werkmap met de prijsgeschiedenis een terugkeer naar 23% vanaf 17 augustus 2026 vermeldt (zie de toelichting op de berekening).

Hoe snel veranderingen in de olieprijs de pomp bereiken, en waarom het percentage kleiner is

De ECB-blog van juli 2026, geschreven door ECB-economen die aangeven dat het hun eigen opvattingen zijn, beschrijft hoe een olieschok de pomp bereikt. Brent steeg van eind februari tot een piek van 138 dollar per vat begin april, en de prijs van geraffineerde diesel steeg in dezelfde periode met meer dan 90%; de gemiddelde pompprijs van diesel in het eurogebied steeg met ongeveer 34%, van € 1,63 naar € 2,18 per liter. Drie punten uit de blog helpen om die cijfers te lezen.

  • De doorwerking is snel en volledig. De ECB constateert dat die in het algemeen „binnen een of twee maanden” plaatsvindt en volledig is: een stijging van € 0,10 per liter van de prijs van ruwe olie leidt doorgaans tot een stijging van € 0,10 van de pompprijs vóór belasting. De btw komt daar met haar percentage bovenop. Het btw-aandeel van 16,8% in de gemiddelde EU-benzineprijs in de tabellen komt overeen met een tarief van ongeveer 20% over de prijs vóór btw, dus 10 cent meer vóór belasting is ongeveer 12 cent meer aan de pomp (berekening van euroflation).
  • Het vaste deel van de prijs dempt de procentuele verandering. Accijns is een vast bedrag per liter, en de ECB rekent de btw mee als een „grotendeels vast” aandeel van de prijs, dus een bepaalde procentuele stijging van ruwe olie is aan de pomp een veel kleinere procentuele stijging. Een voetnoot voegt toe dat een elasticiteit van ongeveer 0,3 (een stijging van de olieprijs met 1% die de verkoopprijzen met 0,3% omhoog brengt) in lijn is met een prognosemodel voor de korte termijn voor de energie-inflatie in het eurogebied, al verandert de elasticiteit in de tijd.
  • Raffinagemarges kunnen de beweging versterken. In 2026 steeg geraffineerde diesel meer dan ruwe olie: de ECB stelt de stijging van de pompprijs op € 0,55 per liter tegen € 0,35 voor ruwe olie, en zegt dat de raffinagekosten en -marges van € 0,10 per liter diesel in februari naar € 0,26 in maart gingen (maandgemiddelden). Die marge zit in het productdeel van de bovenstaande tabellen.

Over de weg omlaag zijn de bevindingen minder eenduidig. De ECB schrijft dat eerdere studies voor het eurogebied geen asymmetrie vonden of niet doorslaggevend waren over de vraag of pompprijzen langzamer dalen dan ze stijgen (de kwestie van „raketten en veren”), dat recenter onderzoek erop wijst dat de doorwerking bij dalingen trager kan zijn, en dat dit kan komen door vertragingen bij het vervangen van voorraden, onzekerheid over de vraag of een beweging van de olieprijs aanhoudt, of zwakkere concurrentie wanneer de kosten dalen. Ze voegt toe dat verder onderzoek nodig is om vast te stellen of en waarom dit bij de recente schok is gebeurd.

Hoe de percentages worden berekend

Voor elk land en elke brandstof is de pompprijs met belastingen P en de prijs zonder belastingen N, beide in euro per 1.000 liter zoals de Commissie ze publiceert (zij rekent valuta's buiten de euro om). Met het btw-tarief v van het land uit het accijnsoverzicht is de btw P − P ⁄ (1 + v); accijns en andere belastingen zijn P ⁄ (1 + v) − N; het deel product en marge is N. Elk deel wordt gedeeld door P. Het EU-gemiddelde gebruikt als gewichten de consumptie van de brandstof in 2024 in elk land, uit het consumptieblad van het bulletin; ze reproduceren exact de EU-gemiddelden die de Commissie voor die week publiceert.

Als interne consistentiecontrole zijn de op deze manier afgeleide accijns en andere belastingen vergeleken met het accijnsoverzicht (accijns plus andere indirecte belastingen, omgerekend tegen de wisselkoers van de week). In 23 van de 27 landen komen de twee binnen 2% van de pompprijs overeen. Cyprus, Duitsland en Ierland (beide brandstoffen) en Spanje (benzine) doen dat niet en zijn gemarkeerd met †: de twee bestanden van de Commissie spreken elkaar tegen, en de getoonde percentages volgen uit haar prijsbestanden. Voor Polen vermeldt de werkmap met de prijsgeschiedenis een btw-tarief van 23% vanaf 17 augustus 2026, terwijl het accijnsoverzicht en de prijsbestanden consistent zijn met 8%; de percentages gebruiken 8%. Polen heeft ongeveer een tiende van de EU-gewichten: bij 23% zou het EU-gemiddelde voor benzine 53,6 / 28,8 / 17,6 aangeven en voor diesel 61,6 / 20,9 / 17,5. Alle prijzen zijn de meest gehanteerde prijzen zoals de lidstaten die aan de Commissie melden, en het bulletin verschijnt op donderdag en heeft betrekking op de voorgaande maandag.

De tabellen zijn een momentopname, geen reeks. De actuele prijzen, met hun wekelijkse en jaarlijkse veranderingen, staan op de pagina met brandstofprijzen, de benzineranglijst en de dieselranglijst.

Kort samengevat

  • Belastingen vormden 46,4% van de benzineprijs en 38,4% van de dieselprijs in de EU in de week van 5 oktober 2026; voor benzine loopt het aandeel uiteen van 30% in Polen tot 56% in Malta.
  • Accijns is een vast bedrag per liter en btw een percentage, dus als de olieprijs stijgt, daalt het belastingaandeel: 56,7% een jaar eerder voor benzine, nu 46,4%.
  • In die week droeg diesel in 25 van de 27 landen minder accijns dan benzine, en het aandeel van de brandstof zelf was in alle 27 groter in de dieselprijs.
  • In het algemeen bereikt een stijging van de prijs van ruwe olie de pompprijs vóór belasting binnen een of twee maanden, cent voor cent; btw voegt daar ongeveer een vijfde bovenop, en omdat de accijns vast is, is de procentuele beweging aan de pomp kleiner. Of prijzen even snel dalen als ze stijgen, is nog niet uitgemaakt.

Cijfers: Europese Commissie, Wekelijks oliebulletin (prijzen met en zonder belastingen, week van 5 oktober 2026; overzicht van accijnzen en belastingen; prijsgeschiedenis), Richtlijn 2003/96/EG en de ECB-blog „Van bron tot pomp: hoe brandstofprijzen tot stand komen” (31 juli 2026). Citaten zijn vertaald uit de Engelse originelen. euroflation is een onafhankelijke tracker en is niet gelieerd aan de Europese Commissie, de ECB of de EU. Niets hierin vormt financieel advies.