euroflation.
Forklaringer

Hva inngår i prisen på en liter drivstoff? Produkt, særavgift og moms i hvert EU-land

Avgifter og skatter utgjør 46 % av en liter bensin i EU og 38 % av diesel. Hvor mye som er produkt, særavgift og moms i hvert av de 27 landene, og hvor raskt oljeprisen slår gjennom ved pumpa.

euroflation · 12. oktober 2026 · 7 min

I Europakommisjonens Ukentlig oljebulletin for 5. oktober 2026 var gjennomsnittlig pumpepris i EU 2,01 € per liter for Euro-super 95-bensin og 2,15 € for diesel. Av bensinprisen betalte 53,6 % (1,08 €) for selve drivstoffet og alt som får det til pumpa; 29,6 % (0,59 €) var særavgift og andre indirekte skatter; 16,8 % (0,34 €) var moms. For diesel var fordelingen 61,6 %, 21,8 % og 16,6 %. Avgifter og skatter utgjorde 46,4 % av en liter bensin og 38,4 % av en liter diesel; for bensin varierer andelen fra 30 % i Polen til 56 % på Malta.

Denne artikkelen deler pumpeprisen på begge drivstoffene i tre deler for hvert av de 27 EU-landene, for én datert uke, og forklarer hvorfor delene er ulike og hvor raskt en endring i oljeprisen når pumpa.

De tre delene

Kommisjonen publiserer to priser for hvert land og hver uke: prisen ved pumpa, med avgifter og skatter, og prisen uten dem. Den publiserer også et ark med gjeldende momssatser og særavgifter. Trekker man de to prisene fra hverandre, får man tre deler av pumpeprisen:

  • Produkt og margin er prisen uten avgifter og skatter. Den dekker det ESBs blogginnlegg om drivstoffpriser deler opp i råoljekostnad, raffineringskostnader og -marginer, og distribusjonskostnader og -marginer (transport, markedsføring og drift av stasjonen).
  • Særavgift og andre skatter er et fast beløp per liter fastsatt av hver regjering, sammen med de «andre indirekte skattene» Kommisjonen oppgir ved siden av særavgiften. Energiskattedirektivet setter minstesatser på 359 € per 1 000 liter for blyfri bensin og 330 € for gassolje (diesel), som Kommisjonens side om særavgifter fortsatt oppgir i oktober 2026. Avgiftsarket som brukes her, viser likevel lavere særavgift i enkelte land i uken nedenfor, for eksempel Sverige, og denne artikkelen forsøker ikke å avstemme de to.
  • Moms er en prosentandel av prisen inkludert særavgift, så den betales også på særavgiften. ESB beskriver den som «en fast prosentandel av forbrukerprisen før skatter og særavgifter».

Fordelingen i hvert EU-land, uken 5. oktober 2026

Andeler av pumpeprisen, i prosent, sortert etter samlet andel av særavgift og moms, høyest først (ved likhet avgjør de uavrundede verdiene). Andelene er avrundet til én desimal, så en rad kan summere seg til 99,9 eller 100,1. EU-gjennomsnittet er Kommisjonens eget forbruksvektede gjennomsnitt, fordelt med de samme vektene. † markerer landene der Kommisjonens avgiftsark og prisfiler ikke stemmer overens (se «Slik beregnes andelene»).

Bensin (Euro-super 95)

Euro-super 95-bensinPris (€/l)Produkt og margin (%)Særavgift og andre skatter (%)Moms (%)
EU-snitt2,0153,629,616,8
Malta1,3443,741,015,3
Tyskland †2,2047,536,616,0
Nederland2,4347,834,917,4
Hellas2,2048,232,519,4
Finland2,3749,230,520,3
Italia2,0749,532,518,0
Estland1,9550,330,419,4
Slovakia1,8551,330,018,7
Belgia1,9652,030,617,4
Frankrike2,2152,131,216,7
Romania1,8952,230,417,4
Danmark2,6052,527,520,0
Portugal2,0853,128,218,7
Østerrike1,8453,529,816,7
Litauen1,9453,629,017,4
Tsjekkia1,8554,228,417,4
Latvia1,9654,528,117,4
Irland †1,9855,925,418,7
Ungarn1,7356,322,521,3
Luxembourg1,8456,828,714,5
Slovenia1,7657,024,918,0
Kroatia1,8358,221,820,0
Bulgaria1,6661,521,816,7
Kypros †1,7462,821,216,0
Spania †1,8565,617,117,4
Sverige1,5966,613,420,0
Polen1,5269,623,07,4

Diesel

DieselPris (€/l)Produkt og margin (%)Særavgift og andre skatter (%)Moms (%)
EU-snitt2,1561,621,816,6
Malta1,2145,739,015,3
Italia2,2754,627,418,0
Tyskland †2,2556,028,016,0
Danmark2,4957,122,920,0
Belgia2,3557,125,617,4
Frankrike2,3657,525,816,7
Litauen2,2457,924,717,4
Finland2,5559,720,020,3
Estland2,1060,220,419,4
Ungarn1,9360,218,521,3
Nederland2,5160,422,317,4
Slovakia1,9760,620,718,7
Portugal2,1661,020,318,7
Hellas2,1761,119,619,4
Østerrike2,1461,122,316,7
Romania2,0563,419,217,4
Latvia2,1263,918,817,4
Irland †2,1664,117,218,7
Slovenia1,9864,117,818,0
Luxembourg2,0665,020,514,5
Tsjekkia1,9565,916,817,4
Bulgaria1,8965,917,416,7
Kypros †2,0367,216,816,0
Kroatia1,9867,412,620,0
Spania1,9273,39,317,4
Sverige2,1273,46,620,0
Polen1,7674,318,37,4

Kilde: Europakommisjonen, Ukentlig oljebulletin: priser med avgifter og priser uten avgifter for uken 5. oktober 2026, og arket med avgifter og skatter i oljebulletinen. Andelene er euroflations beregning.

Hva tabellene viser

Diesel er mindre beskattet enn bensin nesten overalt. I Kommisjonens avgiftsark er særavgiften på diesel lavere enn på bensin i 25 av de 27 landene, og før avgifter er diesel det dyreste drivstoffet i 26, og delen for produkt og margin er en større andel av dieselprisen enn av bensinprisen i alle 27 (61,6 % mot 53,6 % i EU-gjennomsnittet). Artikkelen Hvorfor diesel koster mer enn bensin i Europa forklarer den andre halvdelen: før avgifter er diesel det dyreste drivstoffet.

Særavgiften per liter kan være flere ganger høyere i ett land enn i et annet. Ifølge Kommisjonens ark er særavgiften på bensin 0,84 € per liter i Nederland, 0,72 € i Finland og Danmark og 0,21 € i Sverige (beløpene for Danmark og Sverige er regnet om fra danske og svenske kroner til Kommisjonens kurs for den uken). På diesel er Italia høyest med 0,62 € og Sverige lavest med 0,14 €. En lav pris før avgifter løfter avgiftsandelen selv når særavgiften er middels: Malta, der bensin koster 1,34 € per liter og prisen før avgifter er den laveste i EU (0,59 €), har den største avgiftsandelen med 56,3 %, selv om særavgiften (0,55 € per liter) bare er den tiende høyeste.

Andelene er ikke faste. Et år tidligere, i bulletinen for 6. oktober 2025, var produktdelen bare 43,3 % av EU-bensinprisen (0,70 € av 1,62 €), og avgiftene 56,7 %; for diesel var den 48,7 % og avgiftene 51,3 %. Avgiftene var da 0,92 € per liter bensin, og i dag er de 0,93 €, selv om prisen før avgifter steg med 37 cent (fra 0,701 € til 1,076 €). Særavgiften beveger seg ikke med oljeprisen, og momsen beveger seg bare i forhold til prisen, så når produktdelen vokser, krymper avgiftsandelen. Regjeringene endret også satser i mellomtiden. ESB skrev 31. juli 2026 at flere land midlertidig kuttet særavgifter under oljesjokket i 2026, slik de gjorde etter at Russland invaderte Ukraina, og at de siste tiltakene i de fleste tilfeller gikk ut i juni; ESB oppgir også at gjennomsnittlig momssats i euroområdet var 18,9 % i den første uken av april, mot 20,7 % i slutten av februar. Kommisjonens ark oppgir datoen hver sats har gjeldt fra. I uken ovenfor oppgir for eksempel avgiftsarket polsk moms på drivstoff til 8 % (datert 1. mars 2026; den var 23 % før), selv om historikkfilen registrerer en tilbakevending til 23 % fra 17. august 2026 (se metodenotatet).

Hvor raskt oljeprisendringer når pumpa, og hvorfor prosentandelen er mindre

ESBs blogginnlegg fra juli 2026, skrevet av ESB-økonomer som sier at synspunktene er deres egne, kartlegger hvordan et oljesjokk når pumpa. Brent steg fra slutten av februar til en topp på 138 dollar fatet tidlig i april, og prisen på raffinert diesel steg med mer enn 90 % i samme periode; gjennomsnittlig pumpepris på diesel i euroområdet steg med omtrent 34 %, fra 1,63 € til 2,18 € per liter. Tre poeng fra bloggen hjelper til med å lese disse tallene.

  • Gjennomslaget er raskt og fullt. ESB finner at gjennomslaget generelt kommer «innen en til to måneder» og er fullt: en økning på 0,10 € per liter i råoljeprisen blir vanligvis en økning på 0,10 € i pumpeprisen før avgifter. Momsen legger deretter sin prosentsats oppå. EU-gjennomsnittets momsandel på 16,8 % av bensinprisen ved pumpa i tabellene tilsvarer en sats på omtrent 20 % på prisen før moms, så 10 cent mer før avgifter er omtrent 12 cent mer ved pumpa (euroflations regnestykke).
  • Den faste delen av prisen demper prosentendringen. Særavgiften er et fast beløp per liter, og ESB regner momsen sammen med den som en «i stor grad fast» andel av prisen, så en gitt prosentvis økning i råoljen blir en mye mindre prosentvis økning ved pumpa. En fotnote legger til at en elastisitet på omtrent 0,3 (en økning på 1 % i oljeprisene som løfter forbrukerprisene med 0,3 %) er i tråd med en kortsiktig prognosemodell for energiinflasjonen i euroområdet, selv om elastisiteten endrer seg over tid.
  • Raffineringsmarginer kan forsterke bevegelsen. I 2026 steg raffinert diesel mer enn råoljen: ESB anslår økningen i pumpeprisen til 0,55 € per liter mot 0,35 € for råoljen, og sier at raffineringskostnader og -marginer gikk fra 0,10 € per liter diesel i februar til 0,26 € i mars (månedsgjennomsnitt). Denne marginen ligger i produktdelen i tabellene ovenfor.

På veien ned er funnene mindre entydige. ESB skriver at tidligere studier av euroområdet ikke fant noen asymmetri eller var uavklarte om pumpeprisene faller langsommere enn de stiger («raketter og fjær»-spørsmålet), at nyere studier tyder på at gjennomslaget kan være tregere på vei ned, og at dette kan skyldes forsinkelser med å erstatte lagre, usikkerhet om en råoljeprisendring vil vare, eller svakere konkurranse når kostnadene faller. ESB legger til at det trengs mer analyse for å fastslå om og hvorfor dette skjedde i det siste sjokket.

Slik beregnes andelene

For hvert land og hvert drivstoff er pumpeprisen med avgifter P og prisen uten avgifter N, begge i euro per 1 000 liter slik Kommisjonen publiserer dem (den regner om valutaer utenfor euro). Med landets momssats v fra avgiftsarket er momsen P − P ⁄ (1 + v); særavgift og andre skatter er P ⁄ (1 + v) − N; delen for produkt og margin er N. Hver del deles på P. EU-gjennomsnittet bruker hvert lands forbruk av drivstoffet i 2024, fra bulletinens forbruksark, som vekter; vektene gjenskaper Kommisjonens publiserte EU-gjennomsnitt for den uken nøyaktig.

Som en intern konsistenssjekk ble særavgiften og de andre skattene som ble avledet på denne måten, sammenlignet med avgiftsarket (særavgift pluss andre indirekte skatter, omregnet til ukens kurs). I 23 av de 27 landene stemmer de to innenfor 2 % av pumpeprisen. Kypros, Tyskland og Irland (begge drivstoff) og Spania (bensin) gjør det ikke, og er merket med †: Kommisjonens to filer er uenige, og andelene som vises, er det prisfilene tilsier. For Polen oppgir historikkfilen en momssats på 23 % fra 17. august 2026, mens avgiftsarket og prisfilene stemmer med 8 %, og andelene bruker 8 %. Polen har omtrent en tidel av EU-vektene: med 23 % ville EU-gjennomsnittet vært 53,6 / 28,8 / 17,6 for bensin og 61,6 / 20,9 / 17,5 for diesel. Alle priser er det medlemslandene rapporterer til Kommisjonen som den vanligste utsalgsprisen, og bulletinen publiseres på torsdager, med priser per mandagen før.

Tabellene er et øyeblikksbilde, ikke en serie. De oppdaterte prisene, med ukentlige og årlige endringer, finnes på siden med drivstoffpriser, i bensinrangeringen og i dieselrangeringen.

Kort fortalt

  • Avgifter og skatter utgjorde 46,4 % av en liter bensin i EU og 38,4 % av en liter diesel i uken 5. oktober 2026; for bensin varierer andelen fra 30 % i Polen til 56 % på Malta.
  • Særavgiften er et fast beløp per liter og momsen en prosentandel, så når oljeprisen stiger, faller avgiftsandelen: 56,7 % et år tidligere for bensin, 46,4 % nå.
  • I den uken hadde diesel lavere særavgift enn bensin i 25 av 27 land, og drivstoffdelen var en større andel av dieselprisen i alle 27.
  • Generelt når en økning i råoljeprisen pumpeprisen før avgifter innen en til to måneder, cent for cent; momsen legger omtrent en femtedel oppå, og fordi særavgiften er fast, er prosentbevegelsen ved pumpa mindre. Om prisene faller like raskt som de stiger, er uavklart.

Tall: Europakommisjonen, Ukentlig oljebulletin (priser med og uten avgifter, uken 5. oktober 2026; arket med avgifter og skatter; prishistorikk), direktiv 2003/96/EF og ESB-bloggen «Fra brønn til pumpe: hvordan drivstoffpriser dannes» (31. juli 2026). Sitatene er oversatt fra de engelske originalene. euroflation er en uavhengig sporingstjeneste og er ikke tilknyttet Europakommisjonen, ESB eller EU. Ingenting her er finansielle råd.