euroflation.
Forklaringer

Kjerneinflasjon mot samlet inflasjon: hva de måler, og hvorfor de avviker

Kjerneinflasjonen utelater energi, mat, alkohol og tobakk. Euroområdet i august 2026: kjerne 2,4 %, samlet 3,2 %, etter 30 måneder med kjernen øverst.

euroflation · 12. oktober 2026 · 7 min

I august 2026 var inflasjonen i euroområdet 3,2 %, og kjerneinflasjonen var 2,4 %. I det foreløpige anslaget for september er paret 3,8 % og 2,5 %. I mer enn to år før dette var rekkefølgen motsatt: fra september 2023 til februar 2026 lå kjerneinflasjonen over samlet inflasjon i hver eneste av 30 måneder. Ingen av tallene er feil. De svarer på ulike spørsmål, og gapet mellom dem er i seg selv informasjon.

To tall fra samme kurv

Samlet inflasjon er den harmoniserte konsumprisindeksen (HKPI) for alle varer og tjenester: alt i kurven. Det er dette tallet ESBs inflasjonsmål på 2 % gjelder. I ESBs strategioversikt fra 2025 står det at målet om prisstabilitet «kvantifiseres i form av samlet inflasjon».

Kjerneinflasjon er den samme indeksen med de mest ustabile delene tatt ut. Hos ESB betyr kjerneinflasjon HKPI uten energi og mat, som ESB selv kaller HICPX. I ESBs statistikk omfatter «mat» alkohol og tobakk, så ESBs mål (HICPX) og Eurostats «totalindeks utenom energi, mat, alkohol og tobakk» er samme serie. Det er serien bak kjerneinflasjonstallet på hver inflasjonsside på dette nettstedet.

I 2026 veier de utelatte postene 28,0 % av kurven i euroområdet, og det som blir igjen, veier 72,0 %. Eurostat peker på at energi og mat, alkohol og tobakk «utgjør mindre enn en tredjedel av utgiftene i euroområdet, men kan ha stor innvirkning på samlet inflasjon fordi prisene deres har en tendens til å svinge betydelig mer enn de andre komponentene». Tabellen deler kurven i Eurostats standardkomponenter.

Euroområdet (21 land)Vekt 2026 (%)August 2026, årlig prisvekst (%)September 2026, foreløpig anslag (%)
Totalindeks (samlet inflasjon)100,03,23,8
Energi9,014,318,8
Mat, alkohol og tobakk18,91,11,4
Industrivarer utenom energi25,21,21,1
Tjenester46,83,03,2
Kjerne: alt utenom energi, mat, alkohol og tobakk72,02,42,5

Kjernen er de to siste komponentene til sammen: industrivarer utenom energi og tjenester. Vektene viser hvordan delene henger sammen, og de forklares i hva som er i inflasjonskurven. Eurostats publiserte bidrag til samlet inflasjon i august var tjenester 1,43 prosentpoeng, energi 1,29, industrivarer utenom energi 0,30 og mat, alkohol og tobakk 0,22. Energi, som er 9,0 % av kurven, sto for 1,29 av de 3,2 prosentpoengene. Tallene for september er Eurostats foreløpige anslag; den fullstendige publiseringen for september er planlagt til 16. oktober 2026.

Hvorfor sentralbanker ser på kjerneinflasjonen

ESBs resonnement handler om svingninger. I sin analyse av underliggende inflasjon fra 2018 forklarer ESB at oljeprisene svinger og på kort sikt kan gi store direkte utslag på energiprisene, og at vær som er uvanlig for årstiden, kan få prisene på ubearbeidet mat til å hoppe. Målene for underliggende inflasjon finnes, med ESBs egne ord, for å anslå «hvor samlet inflasjon vil lande på mellomlang sikt etter at midlertidige faktorer er borte». Kjerneinflasjon er det mest kjente av dem, og ESBs styringsråd baserer rentebeslutningene sine på utsiktene for inflasjonen og risikoen rundt dem, innkommende data, «dynamikken i den underliggende inflasjonen» og styrken i overføringen av pengepolitikken.

Tanken er ikke bare europeisk. Det britiske statistikkbyrået ONS (Office for National Statistics) definerer kjerne-KPI som KPI utenom energi, mat, alkohol og tobakk, altså de samme fire gruppene. USAs sentralbank Federal Reserve setter målet sitt på 2 % for samlet PCE-inflasjon og følger PCE utenom mat og energi, som med bankens egne ord «historisk har vært en bedre indikator på fremtidig inflasjon».

For den som leser tallene, gjelder den samme logikken. En måned med et hopp i oljeprisene flytter samlet inflasjon umiddelbart og kjerneinflasjonen mye mindre. Målt som standardavviket for månedsendringen i den årlige prisveksten siden desember 2000 beveger samlet inflasjon i euroområdet seg med 0,35 poeng, kjerneinflasjonen med 0,21 og energi alene med 2,63. Tjenester, som utgjør 46,8 % av kurven, er nesten like stabile som kjernen (0,25 mot 0,21).

Hva kjerneinflasjonen ikke forteller

ESB lister selv opp begrensningene ved målet.

  • Det er ikke målet. Sentralbanker formulerer vanligvis målene sine i form av samlet inflasjon, og mål for underliggende inflasjon «representerer ikke levekostnadene», skrev ESB i 2018. Husholdningene kjøper energi og mat, så å ta dem ut gjør dem ikke billigere, og ESB peker på at folk legger mer merke til hyppige kjøp som de betaler av egen lomme, for eksempel bensin og brød, enn til andre.
  • Det er ikke fritt for energi. ESB påpekte i 2023 at den underliggende inflasjonen holdt seg høy delvis på grunn av «den vedvarende virkningen av tidligere energiprisøkninger på prisene i hele økonomien», og i 2026 at høyere energipriser «ventes å slå gradvis gjennom i kjerneinflasjonen og matprisveksten».
  • Det kan fortsatt bli forvridd. ESBs eksempel er påsketidspunktet i 2017, som flyttet kjernetallet, og tidspunktet for klessalg.
  • Det finnes ikke ett beste mål. ESB sier at ingen enkeltmål for underliggende inflasjon er best i alle situasjoner, og at de «bare er et første overslag».

Derfor følger ESB en rekke indikatorer i stedet for én. HICPXX tar i tillegg ut reiserelaterte poster, klær og sko; trimmede gjennomsnitt og en vektet median er flere mål som bygger på utelatelser. Andre bygger på en annen idé: Supercore dekker postene i HKPI som er følsomme for konjunkturene, innenlandsk inflasjon dekker poster med lavt importinnhold (hovedsakelig tjenester), og den vedvarende og felles komponenten i inflasjonen (PCCI) er modellbasert.

Gapet over tid

Kjerneinflasjon og samlet inflasjon deler kurv, så på lang sikt beveger de seg sammen, og gapet kommer fra energi og mat. I nettstedets data for euroområdet siden desember 2000 har samlet inflasjon ligget over kjerneinflasjonen i 188 av 310 måneder, vært lik den i 13 og ligget under den i 109. Mellom 2001 og 2019 var de månedlige tallene i gjennomsnitt 1,7 % for samlet inflasjon og 1,4 % for kjerneinflasjon. ESBs analyse fra 2023 forklarer hvorfor kjernen i gjennomsnitt ligger lavere: i utvalget for euroområdet «ble energi og mat for det meste utsatt for oppadgående sjokk og vokste raskere enn de andre komponentene».

Måned, euroområdetSamlet (%)Kjerne (%)Energi (%)Samlet minus kjerne (prosentpoeng)
Desember 20215,02,625,8+2,4
Oktober 202210,75,141,2+5,6
Mars 20236,95,7−0,9+1,2
Oktober 20232,94,2−11,1−1,3
Desember 20242,42,70,1−0,3
Februar 20261,92,4−3,1−0,5
August 20263,22,414,3+0,8
September 2026 (foreløpig anslag)3,82,518,8+1,3

Samlet inflasjon toppet seg på 10,7 % i oktober 2022 i serien for 21 land som brukes her (10,6 % i Eurostats publiserte tall for euroområdet), da kjerneinflasjonen var 5,1 % og energiprisene lå 41 % høyere enn et år tidligere. Kjernen toppet seg senere, på 5,7 % i februar og mars 2023, da energiinflasjonen allerede var falt til 13,6 % og deretter til −0,9 %. Så snudde rekkefølgen. Fra september 2023 til februar 2026 lå kjerneinflasjonen over samlet inflasjon i alle 30 månedene. I den perioden var energiprisene aldri mer enn 1,9 % høyere enn et år tidligere (lavere eller uendret i 24 av de 30 månedene), mens tjenesteinflasjonen holdt seg mellom 3,1 % og 4,7 %. I mars 2026 snudde energi oppover (+5,1 % på årsbasis), og samlet inflasjon kom igjen over kjerneinflasjonen.

Gapet mellom land

Det samme regnestykket gjelder i alle økonomier, med ulike vekter og ulike sjokk. I august 2026 lå samlet inflasjon over kjerneinflasjonen i 20 av de 30 landene på dette nettstedet og under den i 10.

August 2026Samlet (%)Kjerne (%)Energi (%)Samlet minus kjerne (prosentpoeng)
Luxembourg4,01,917,5+2,1
Italia3,21,717,1+1,5
Frankrike2,61,316,5+1,3
Spania4,63,617,1+1,0
Euroområdet3,22,414,3+0,8
Polen3,53,010,3+0,5
Tyskland2,92,69,4+0,3
Sverige0,31,24,9−0,9
Romania6,37,311,9−1,0
Ungarn1,83,81,6−2,0
Island6,18,2−11,2−2,1

Tabellen viser landet med det største gapet i hver retning og et utvalg av andre imellom, blant dem Tyskland, Frankrike, Italia og Spania. Der energiinflasjonen var lav sammenlignet med kjernen, ligger samlet inflasjon under den: Ungarns energipriser steg 1,6 % mot en kjerneinflasjon på 3,8 %, og Islands falt 11,2 % mot 8,2 %. I Romania kommer trekket nedover fra mat, som steg 2,7 % på årsbasis, mens en tredjedel av kurven går til mat, alkohol og tobakk. Vektene betyr like mye som prisbevegelsene: energi utgjør 8,9 % av den tyske kurven og 12,2 % av den polske. De fullstendige vektene finner du i hva som er i inflasjonskurven.

Slik leser du de to sammen

  • Les begge. Samlet inflasjon er det ESB sikter mot, og det prisene gjorde. Kjernen er den mest stabile av de to og en første veiviser til hva som er varig.
  • Se på gapet før nivået. Et stort positivt gap betyr at energi eller mat gjør jobben, og et negativt at de holder samlet inflasjon nede.
  • Sjekk delene. Hver inflasjonsside på dette nettstedet viser kjerne, energi, mat og tjenester ved siden av samlet inflasjon, for euroområdet og for hvert land, og rangeringen stiller de samlede tallene på rekke.
  • Pass på versjonen. Den nyeste måneden er et foreløpig anslag som Eurostat senere bekrefter eller reviderer. Se foreløpig og endelig HKPI for hvordan det fungerer.

For den andre siden av ESBs oppgave, se slik fastsetter ESB renten, og for én enkelt komponent matprisvekst mot samlet inflasjon.

Kort oppsummert

  • Samlet inflasjon er HKPI for alle varer og tjenester og ESBs målemål. Kjernen utelater energi, mat, alkohol og tobakk, 28,0 % av kurven i euroområdet i 2026.
  • Kjernen beveger seg mindre fra måned til måned, og derfor bruker ESB den som et første overslag over den underliggende trenden. Den er ikke levekostnadene og ikke målet.
  • I august 2026 var tallene for euroområdet 3,2 % (samlet) og 2,4 % (kjerne); energi lå på +14,3 %.
  • Gapet bytter fortegn: kjernen lå over samlet inflasjon i 30 måneder fra september 2023 og ligger under den igjen siden mars 2026.

Kilde: Eurostat, årlig HKPI-prisvekst (prc_hicp_minr, euroområdet EA21, endelige tall for august 2026 og foreløpig anslag for september 2026) og postvekter (prc_hicp_iw, 2026); Eurostats publiseringer av euroindikatorer 17. september og 2. oktober 2026; ESBs Economic Bulletin 4/2018 (artikkel om underliggende inflasjon), 5/2023 (oversikt og boks), 4/2026 og 6/2026; ESBs strategioversikt, 30. juni 2025. Topper, gjennomsnitt og månedsantall er euroflations beregninger på de samme seriene. Tallene for euroområdet er serien for 21 land (EA21); Eurostats offisielle aggregat, hvis sammensetning endrer seg over tid, avviker med noen tideler av et prosentpoeng i enkelte måneder (for eksempel oktober 2022: samlet inflasjon 10,6 % mot 10,7 %, energi 41,5 % mot 41,2 %). Andre kilder: ONS' bulletin om konsumpriser for august 2026, den amerikanske sentralbanken Federal Reserves Monetary Policy Report fra juli 2026, ESBs forklaring «Hva er inflasjon?». Hentet 12. oktober 2026. euroflation er en uavhengig tracker og har ingen tilknytning til ESB, Eurostat eller EU. Ingenting her er finansiell rådgivning.