Rakentamisen luottamus euroalueella maittain
Rakentamisen luottamus euroalueella (tilanne: huhtikuu 2026 · lokakuu 2026) vaihtelee korkeimmasta 24,6 (Irlanti) alimpaan −20,9 (Ranska), kun euroalueen keskiarvo on −5,9.
| 12 kk trendi | ||||
|---|---|---|---|---|
| 🇮🇪Irlanti | 24,6lokakuu 2026 | ▲ 0,7 | ▲ 5,6 | ▲ |
| 🇬🇷Kreikka | 19,6lokakuu 2026 | ▲ 1,7 | ▲ 11,5 | ▲ |
| 🇳🇱Alankomaat | 15,7lokakuu 2026 | ▼ 1,7 | ▼ 2,1 | ▼ |
| 🇲🇹Malta | 15,1huhtikuu 2026 | ▲ 29,9 | ▼ 9,3 | ▼ |
| 🇨🇾Kypros | 8,4lokakuu 2026 | ▲ 1,9 | ▼ 2,3 | ▼ |
| 🇸🇮Slovenia | 8,3lokakuu 2026 | ▲ 2,1 | ▼ 2,0 | ▼ |
| 🇪🇸Espanja | 5,5lokakuu 2026 | ▼ 1,4 | ▼ 14,7 | ▼ |
| 🇵🇹Portugali | 4,3lokakuu 2026 | ▲ 1,5 | ▲ 1,0 | ▲ |
| 🇭🇷Kroatia | 0,9lokakuu 2026 | ▼ 6,4 | ▼ 12,9 | ▼ |
| 🇮🇹Italia | −0,7lokakuu 2026 | ▲ 1,5 | ▼ 5,4 | ▼ |
| 🇸🇰Slovakia | −2,2lokakuu 2026 | ▲ 3,3 | ▲ 2,2 | ▲ |
| 🇫🇮Suomi | −4,4lokakuu 2026 | ▼ 0,7 | ▲ 21,1 | ▲ |
| 🇱🇹Liettua | −7,2lokakuu 2026 | ▼ 2,2 | ▲ 3,7 | ▲ |
| 🇪🇪Viro | −7,5huhtikuu 2026 | ▼ 0,5 | ▲ 10,9 | ▲ |
| 🇧🇬Bulgaria | −8,1lokakuu 2026 | ▼ 1,0 | ▼ 10,6 | ▼ |
| 🇱🇺Luxemburg | −8,3lokakuu 2026 | ▲ 0,7 | ▲ 5,8 | ▲ |
| 🇦🇹Itävalta | −10,8lokakuu 2026 | ▲ 2,6 | ▲ 3,7 | ▲ |
| 🇱🇻Latvia | −11,0lokakuu 2026 | ▼ 0,5 | ▼ 6,7 | ▼ |
| 🇩🇪Saksa | −13,9lokakuu 2026 | ▼ 0,4 | ▼ 0,2 | ▼ |
| 🇧🇪Belgia | −14,4lokakuu 2026 | ▲ 0,3 | ▼ 5,5 | ▼ |
| 🇫🇷Ranska | −20,9lokakuu 2026 | ▼ 2,8 | ▼ 5,6 | ▼ |
nousussa (kasvu kiihtyy) laskussa / supistuminen▲▼ nuolet aina yhdistetty väriin (esteetön värisokeille)Lajittele napauttamalla sarakkeen otsikkoa.
Lähde: Eurostat (ei_bssi_m_r2) · julkaistu 2026-10-29 · muutoksia: ei
Katso euroalueen kokonaisluku →
Usein kysytyt kysymykset
- Missä euroalueen maassa rakentamisen luottamus on korkein?
- Irlanti, lukema 24,6.
- Missä euroalueen maassa rakentamisen luottamus on matalin?
- Ranska, lukema −20,9.
- Mikä on euroalueen keskimääräinen rakentamisen luottamus?
- Euroalueen keskiarvo on −5,9.