euroflation.
Selgitused

Põhiinflatsioon versus koguinflatsioon — mida kumbki mõõdab ja miks need lahknevad

Põhiinflatsioon ei sisalda energiat, toitu, alkoholi ega tubakat. Euroala augustis 2026: põhiinflatsioon 2,4%, koguinflatsioon 3,2%, kuid 30 kuud oli vastupidi.

euroflation · 12. oktoober 2026 · 7 min

Euroala inflatsioon oli 2026. aasta augustis 3,2% ja põhiinflatsioon 2,4%. Septembri kiirhinnangu järgi on see paar 3,8% ja 2,5%. Üle kahe aasta enne seda oli järjekord vastupidine: 2023. aasta septembrist 2026. aasta veebruarini oli põhiinflatsioon kõrgem kui koguinflatsioon kõigil 30 kuul. Kumbki arv ei ole vale. Need vastavad eri küsimustele ning vahe nende vahel on ise teave.

Kaks arvu ühest ostukorvist

Koguinflatsioon on ühtlustatud tarbijahinnaindeksi (ÜTHI) koguindeks ehk kõik, mis ostukorvis on. Just selle näitaja kohta on EKP oma 2% eesmärgi seadnud. EKP 2025. aasta strateegia ülevaates on öeldud, et hinnastabiilsuse eesmärk „on arvuliselt väljendatud koguinflatsiooni kaudu“.

Põhiinflatsioon on sama indeks, kust on välja jäetud kõige kõikuvamad osad. EKP jaoks tähendab põhiinflatsioon ÜTHId ilma energia ja toiduta. Oma statistikas hõlmab „toit“ ka alkoholi ja tubakat, mistõttu EKP mõõdik (HICPX, nii nimetab EKP energiat ja toitu arvestamata ÜTHId) ning Eurostati „koguindeks ilma energia, toidu, alkoholi ja tubakata“ on üks ja seesama aegrida. Just see aegrida on selle saidi igal inflatsioonilehel näidatava põhiinflatsiooni taga.

Välja jäetud kirjed moodustavad 2026. aastal euroala ostukorvist 28,0% ja ülejäänu 72,0%. Eurostat märgib, et energia ning toit, alkohol ja tubakas „moodustavad vähem kui kolmandiku euroala kulutustest, kuid võivad koguinflatsiooni oluliselt mõjutada, sest nende hinnad kipuvad kõikuma märgatavalt rohkem kui teistel komponentidel“. Tabelis on ostukorv jaotatud Eurostati standardkomponentideks.

Euroala (21 liiget)Kaal, 2026 (%)August 2026, aastamäär (%)September 2026, kiirhinnang (%)
Koguindeks (koguinflatsioon)100,03,23,8
Energia9,014,318,8
Toit, alkohol ja tubakas18,91,11,4
Energiavälised tööstuskaubad25,21,21,1
Teenused46,83,03,2
Põhiinflatsioon: koguindeks ilma energia, toidu, alkoholi ja tubakata72,02,42,5

Põhiinflatsiooni moodustavad kaks viimast komponenti koos: energiavälised tööstuskaubad ja teenused. Kaalud näitavad, kuidas osad kokku sobivad; neid selgitab artikkel mis on inflatsiooni ostukorvis. Eurostati avaldatud panused augusti koguinflatsiooni olid järgmised: teenused 1,43 protsendipunkti, energia 1,29, energiavälised tööstuskaubad 0,30 ning toit, alkohol ja tubakas 0,22. Energia, mille osakaal ostukorvis on 9,0%, andis 3,2 protsendipunktist 1,29. Septembri näitajad on Eurostati kiirhinnang; septembri täielik väljaanne on ette nähtud 16. oktoobriks 2026.

Miks keskpangad põhiinflatsiooni jälgivad

EKP arutluskäik tugineb kõikuvusele. Tema 2018. aasta alusinflatsiooni analüüsis selgitatakse, et naftahinnad kõiguvad ja võivad lühiajaliselt avaldada energiahindadele suurt otsest mõju ning et aastaajale ebatavaline ilm võib töötlemata toiduainete hinnad hüppeliselt tõsta. Alusinflatsiooni mõõdikud on EKP sõnul olemas selleks, et hinnata, „millisele tasemele koguinflatsioon keskpikas vaates pärast ajutiste tegurite kadumist stabiliseerub“. Neist tuntuim on põhiinflatsioon ise. EKP nõukogu intressiotsused põhinevad inflatsiooniväljavaatel ja selle riskidel, laekuvatel andmetel, „alusinflatsiooni dünaamikal“ ning rahapoliitika ülekande tugevusel.

Mõte ei ole ainult Euroopa oma. Ühendkuningriigi riiklik statistikaamet (Office for National Statistics, ONS) määratleb alus-THI-d kui THI-d ilma energia, toidu, alkoholi ja tubakata, ehk samad neli rühma. USA Föderaalreserv seab oma 2% eesmärgi PCE koguinflatsioonile ning jälgib PCE-d ilma toidu ja energiata, mis on tema sõnul „ajalooliselt olnud tulevase inflatsiooni parem mõõdik“.

Andmete lugejale kehtib sama loogika. Kuu, mil naftahind hüppab, nihutab koguinflatsiooni kohe, põhiinflatsiooni aga palju vähem. Kui kõikuvust mõõta aastamäära kuudevahelise muutuse standardhälbena alates 2000. aasta detsembrist, liigub euroala koguinflatsioon 0,35 punkti, põhiinflatsioon 0,21 ja ainuüksi energia 2,63 punkti võrra. Teenused, mis moodustavad 46,8% ostukorvist, on peaaegu sama stabiilsed kui põhiinflatsioon (0,25 versus 0,21).

Mida põhiinflatsioon ei ütle

EKP ise loetleb selle mõõdiku piirid.

  • See ei ole eesmärk. Keskpangad sõnastavad oma eesmärgid tavaliselt koguinflatsiooni kaudu ning alusinflatsiooni mõõdikud „ei kajasta elukallidust“, kirjutas EKP 2018. aastal. Leibkonnad ostavad energiat ja toitu, nii et nende väljajätmine ei muuda neid odavamaks, ning EKP märgib, et inimesed märkavad sagedasi, oma rahakotist otse tasutavaid oste, nagu bensiin ja leib, rohkem kui teisi.
  • See ei ole energiast vaba. EKP märkis 2023. aastal, et alusinflatsiooni hoidis kõrgena osaliselt „varasemate energiahinnatõusude püsiv mõju kogu majanduse hindadele“, ning 2026. aastal, et kõrgemad energiahinnad „kanduvad eeldatavasti järk-järgult üle põhiinflatsioonile ja toiduainete hinnainflatsioonile“.
  • Moonutusi võib siiski esineda. EKP toob näiteks esile lihavõttepühade ajastuse 2017. aastal, mis liigutas põhiinflatsiooni määra, ja rõivaste allahindluste ajastuse.
  • Parimat mõõdikut ei ole. EKP ütleb, et ükski alusinflatsiooni mõõdik ei ole kõigis olukordades teistest parem ning et need on „vaid esimene lähendus“.

Seetõttu jälgib EKP ühe näitaja asemel mitut mõõdikut. HICPXX jätab välja ka reisiga seotud kirjed, rõivad ja jalatsid; kohandatud keskväärtused ja kaalutud mediaan on teised väljajätmisel põhinevad mõõdikud. Teised toetuvad hoopis teisele ideele: Supercore hõlmab majandustsüklile tundlikke ÜTHI kirjeid, sisemine inflatsioon hõlmab kirjeid, mille impordisisaldus on väike (peamiselt teenused), ning inflatsiooni ühine püsikomponent (Persistent and Common Component of Inflation, PCCI) on mudelipõhine.

Vahe aja jooksul

Alus- ja koguinflatsioonil on ühine ostukorv, mistõttu liiguvad need pikas plaanis koos ning vahe tuleb energiast ja toidust. Selle saidi euroala andmetes alates 2000. aasta detsembrist on koguinflatsioon olnud põhiinflatsioonist kõrgem 310 kuust 188 kuul, sellega võrdne 13 ja sellest madalam 109 kuul. Aastatel 2001–2019 oli kuuandmete keskmine määr koguinflatsiooni puhul 1,7% ja põhiinflatsiooni puhul 1,4%. EKP 2023. aasta analüüs selgitab, miks põhiinflatsioon on keskmiselt madalam: euroala valimis „allusid energia ja toit enamasti ülespoole suunatud šokkidele ning kasvasid kiiremini kui teised komponendid“.

Kuu, euroalaKoguinflatsioon (%)Põhiinflatsioon (%)Energia (%)Koguinflatsioon miinus põhiinflatsioon (protsendipunkti)
Detsember 20215,02,625,8+2,4
Oktoober 202210,75,141,2+5,6
Märts 20236,95,7−0,9+1,2
Oktoober 20232,94,2−11,1−1,3
Detsember 20242,42,70,1−0,3
Veebruar 20261,92,4−3,1−0,5
August 20263,22,414,3+0,8
September 2026 (kiirhinnang)3,82,518,8+1,3

Koguinflatsioon saavutas haripunkti, 10,7%, 2022. aasta oktoobris siin kasutatud 21 riigi aegreas (Eurostati avaldatud euroala näitaja järgi 10,6%), kui põhiinflatsioon oli 5,1% ja energiahinnad olid aasta varasemast 41% kõrgemad. Põhiinflatsioon saavutas tipu hiljem, 5,7% 2023. aasta veebruaris ja märtsis, kui energiainflatsioon oli juba langenud 13,6%-ni ja seejärel −0,9%-ni. Seejärel järjekord pöördus. 2023. aasta septembrist 2026. aasta veebruarini oli põhiinflatsioon kõrgem kui koguinflatsioon kõigil 30 kuul. Sel perioodil ei olnud energiahinnad kordagi rohkem kui 1,9% kõrgemad kui aasta varem (30 kuust 24 kuul olid need madalamad või samad), samal ajal kui teenuste inflatsioon püsis 3,1% ja 4,7% vahel. 2026. aasta märtsis pöördusid energiahinnad tõusule (+5,1% aastaga) ja koguinflatsioon tõusis uuesti põhiinflatsioonist kõrgemale.

Vahe riigiti

Sama aritmeetika kehtib igas majanduses, kuid kaalud ja šokid on erinevad. 2026. aasta augustis oli koguinflatsioon põhiinflatsioonist kõrgem 20 riigis selle saidi 30 riigist ja madalam 10 riigis.

August 2026Koguinflatsioon (%)Põhiinflatsioon (%)Energia (%)Koguinflatsioon miinus põhiinflatsioon (protsendipunkti)
Luksemburg4,01,917,5+2,1
Itaalia3,21,717,1+1,5
Prantsusmaa2,61,316,5+1,3
Hispaania4,63,617,1+1,0
Euroala3,22,414,3+0,8
Poola3,53,010,3+0,5
Saksamaa2,92,69,4+0,3
Rootsi0,31,24,9−0,9
Rumeenia6,37,311,9−1,0
Ungari1,83,81,6−2,0
Island6,18,2−11,2−2,1

Tabelis on mõlemas suunas suurima vahega riik ning valik teisi nende vahel, sealhulgas Saksamaa, Prantsusmaa, Itaalia ja Hispaania. Kus energiainflatsioon oli põhiinflatsiooni kõrval madal, jääb koguinflatsioon sellest allapoole: Ungaris tõusid energiahinnad 1,6%, kui põhiinflatsioon oli 3,8%, ja Islandil langesid 11,2%, kui põhiinflatsioon oli 8,2%. Rumeenias tõmbab koguinflatsiooni alla toit, mille hinnad tõusid aastaga 2,7%, kusjuures kolmandik ostukorvist läheb toidule, alkoholile ja tubakale. Kaalud loevad sama palju kui hinnaliikumised: energia moodustab Saksamaa ostukorvist 8,9% ja Poola ostukorvist 12,2%. Täielikud kaalud leiate artiklist mis on inflatsiooni ostukorvis.

Kuidas lugeda neid kahte koos

  • Lugege mõlemat. Koguinflatsioon on see, mida EKP sihib ja mida hinnad tegelikult tegid. Põhiinflatsioon on kahest stabiilsem ning esimene juhis selle kohta, mis kestab.
  • Vaadake enne taset vahet. Lai positiivne vahe tähendab, et tööd teevad energia või toit, negatiivne vahe aga seda, et need hoiavad koguinflatsiooni all.
  • Vaadake osi. Selle saidi igal inflatsioonilehel on koguinflatsiooni kõrval põhiinflatsioon, energia, toit ja teenused, nii euroala kui ka iga riigi kohta, ning pingerida seab koguinflatsiooni määrad ritta.
  • Pidage silmas andmete versiooni. Värskeim kuu on kiirhinnang, mille Eurostat hiljem kinnitab või korrigeerib: ÜTHI kiirhinnang ja lõplik näit näitab, kuidas see käib.

EKP töö teise poole kohta lugege artiklit kuidas EKP intressimäärad paika paneb, ühe komponendi kohta aga artiklit toiduainete inflatsioon versus koguinflatsioon.

Lühidalt

  • Koguinflatsioon on ÜTHI koguindeks ja EKP sihtmõõdik. Põhiinflatsioon jätab välja energia, toidu, alkoholi ja tubaka, mis moodustavad 28,0% 2026. aasta euroala ostukorvist.
  • Põhiinflatsioon liigub kuust kuusse vähem, mistõttu kasutab EKP seda esmase lähendusena põhisuundumusele. See ei ole elukallidus ega eesmärk.
  • 2026. aasta augustis olid euroala näitajad 3,2% (koguinflatsioon) ja 2,4% (põhiinflatsioon); energia oli +14,3%.
  • Vahe vahetab märki: põhiinflatsioon oli koguinflatsioonist kõrgem 30 kuud alates 2023. aasta septembrist ja on sellest taas madalam alates 2026. aasta märtsist.

Allikas: Eurostat, ÜTHI aastamäärad (prc_hicp_minr, euroala EA21, august 2026 lõplik ja september 2026 kiirhinnang) ning kirjete kaalud (prc_hicp_iw, 2026); Eurostati euronäitajate teadaanded 17. septembrist ja 2. oktoobrist 2026; EKP Economic Bulletin 4/2018 (alusinflatsiooni käsitlev artikkel), 5/2023 (ülevaade ja kast), 4/2026 ja 6/2026; EKP strateegia ülevaade, 30. juuni 2025. Haripunktid, keskmised ja kuude arv on euroflationi arvutused samadest aegridadest. Euroala näitajad on 21 riigi aegrida (EA21); Eurostati ametlik koondnäitaja, mille koosseis aja jooksul muutub, erineb mõnel kuul mõne kümnendiku protsendipunkti võrra (näiteks 2022. aasta oktoober: koguinflatsioon 10,6% versus 10,7%, energia 41,5% versus 41,2%). Muud allikad: ONS-i tarbijahinnainflatsiooni väljaanne 2026. aasta augusti kohta, USA Föderaalreservi rahapoliitika aruanne 2026. aasta juulist, EKP selgitus „What is inflation?“. Andmed kogutud 12. oktoobril 2026. euroflation on sõltumatu jälgija ega ole seotud EKP, Eurostati ega ELiga. Miski siin ei ole finantsnõustamine.