euroflation.
Förklaringar

Kärninflation kontra total inflation: vad de mäter och varför de skiljer sig åt

Kärninflationen utesluter energi, livsmedel, alkohol och tobak. Euroområdet i augusti 2026: kärninflationen 2,4 %, totalen 3,2 %, efter 30 månader med kärninflationen överst.

euroflation · 12 oktober 2026 · 7 min

I augusti 2026 var inflationen i euroområdet 3,2 % och kärninflationen 2,4 %. I snabbskattningen för september är motsvarande tal 3,8 % och 2,5 %. Under mer än två år dessförinnan var ordningen den omvända: från september 2023 till februari 2026 låg kärninflationen över den totala inflationen under var och en av 30 månader. Ingen av siffrorna är fel. De svarar på olika frågor, och glappet mellan dem är i sig information.

Två tal ur samma varukorg

Total inflation är det harmoniserade konsumentprisindexet (HIKP) för alla varor och tjänster: allt som ingår i varukorgen. Det är det mått som ECB:s inflationsmål på 2 % avser. I ECB:s strategiöversyn från 2025 står det att prisstabilitetsmålet ”kvantifieras i termer av total inflation”.

Kärninflation är samma index med de mest volatila delarna borttagna. Hos ECB betyder kärninflation HIKP exklusive energi och livsmedel, ett mått som ECB själv kallar HICPX. I ECB:s statistik ingår alkohol och tobak i ”livsmedel”, så ECB:s mått (HICPX) och Eurostats ”totalindex exklusive energi, livsmedel, alkohol och tobak” är samma serie. Det är den serien som ligger bakom kärninflationssiffran på varje inflationssida på den här webbplatsen.

År 2026 väger de uteslutna posterna 28,0 % av euroområdets varukorg, och det som återstår väger 72,0 %. Eurostat konstaterar att energi samt livsmedel, alkohol och tobak ”utgör mindre än en tredjedel av euroområdets utgifter, men kan ha stor inverkan på den totala inflationen eftersom deras priser tenderar att fluktuera betydligt mer än övriga komponenter”. Tabellen delar upp varukorgen i Eurostats standardkomponenter.

Euroområdet (21 länder)Vikt 2026 (%)Augusti 2026, årstakt (%)September 2026, snabbskattning (%)
Totalindex (total inflation)100,03,23,8
Energi9,014,318,8
Livsmedel, alkohol och tobak18,91,11,4
Industrivaror exklusive energi25,21,21,1
Tjänster46,83,03,2
Kärninflation: allt utom energi, livsmedel, alkohol och tobak72,02,42,5

Kärninflationen utgörs av de två sista komponenterna tillsammans: industrivaror exklusive energi och tjänster. Vikterna visar hur delarna passar ihop, och de förklaras i vad som ingår i inflationens varukorg. Eurostats publicerade bidrag till den totala inflationen i augusti var tjänster 1,43 procentenheter, energi 1,29, industrivaror exklusive energi 0,30 samt livsmedel, alkohol och tobak 0,22. Energi, som utgör 9,0 % av varukorgen, stod för 1,29 av de 3,2 procentenheterna. Septembersiffrorna är Eurostats snabbskattning; den fullständiga publiceringen för september är planerad till den 16 oktober 2026.

Därför tittar centralbanker på kärninflationen

ECB:s resonemang handlar om volatilitet. I sin analys av underliggande inflation från 2018 förklarar ECB att oljepriset svänger och på kort sikt kan få stora direkta effekter på energipriserna, och att väder som är ovanligt för årstiden kan få priserna på oförädlade livsmedel att rusa. Måtten på underliggande inflation finns, med ECB:s ord, för att uppskatta ”var den totala inflationen kommer att landa på medellång sikt när de tillfälliga faktorerna har försvunnit”. Kärninflationen är det mest kända av dem, och ECB-rådet grundar sina räntebeslut på inflationsutsikterna och riskerna kring dem, inkommande data, ”den underliggande inflationens dynamik” och styrkan i penningpolitikens transmission.

Tanken är inte bara europeisk. Storbritanniens statistikmyndighet ONS (Office for National Statistics) definierar kärn-KPI som KPI exklusive energi, livsmedel, alkohol och tobak, alltså samma fyra grupper. USA:s centralbank Federal Reserve sätter sitt mål på 2 % för den totala PCE-inflationen och följer PCE exklusive livsmedel och energi, som enligt Fed ”historiskt har varit en bättre indikator på framtida inflation”.

För den som läser data gäller samma logik. En månad med ett kraftigt hopp i oljepriset flyttar den totala inflationen direkt och kärninflationen betydligt mindre. Mätt som standardavvikelsen för månadsförändringen i årstakten sedan december 2000 rör sig euroområdets totala inflation med 0,35 procentenheter, kärninflationen med 0,21 och enbart energin med 2,63. Tjänster, som utgör 46,8 % av varukorgen, är nästan lika stabila som kärninflationen (0,25 mot 0,21).

Vad kärninflationen inte visar

ECB räknar själv upp måttets begränsningar.

  • Det är inte målet. Centralbanker formulerar vanligtvis sina mål i termer av total inflation, och mått på underliggande inflation ”representerar inte levnadskostnaden”, skrev ECB 2018. Hushållen köper energi och livsmedel, så att utesluta dem gör dem inte billigare, och ECB konstaterar att människor lägger mer märke till frekventa inköp som de betalar ur egen ficka, till exempel bensin och bröd, än till andra.
  • Det är inte fritt från energi. ECB noterade 2023 att den underliggande inflationen höll sig hög delvis på grund av ”den ihållande effekten av tidigare energiprisökningar på priserna i hela ekonomin”, och 2026 att högre energipriser ”väntas sprida sig gradvis till kärninflationen och livsmedelsinflationen”.
  • Det kan fortfarande snedvridas. ECB:s exempel är påsktidpunkten 2017, som flyttade kärninflationen, och tidpunkten för reor på kläder.
  • Det finns inget enskilt bästa mått. ECB säger att inget mått på underliggande inflation är överlägset i alla situationer och att de bara är ”ett första grepp”.

Därför följer ECB en rad indikatorer snarare än en enda. HICPXX utesluter dessutom resrelaterade poster samt kläder och skor; trimmade medelvärden och en viktad median är ytterligare mått som bygger på uteslutning. Andra bygger på en annan idé: Supercore omfattar de HIKP-poster som är känsliga för konjunkturen, inhemsk inflation omfattar poster med lågt importinnehåll (främst tjänster), och den ihållande och gemensamma komponenten i inflationen (PCCI) är modellbaserad.

Glappet över tid

Kärninflationen och den totala inflationen delar varukorg, så på lång sikt rör de sig tillsammans, och glappet kommer från energi och livsmedel. I webbplatsens data för euroområdet sedan december 2000 har den totala inflationen legat över kärninflationen i 188 av 310 månader, varit lika med den i 13 och legat under den i 109. Mellan 2001 och 2019 var månadstakterna i genomsnitt 1,7 % för den totala inflationen och 1,4 % för kärninflationen. ECB:s analys från 2023 förklarar varför kärninflationen i genomsnitt ligger lägre: i euroområdets urval ”utsattes energi och livsmedel mestadels för uppåtriktade chocker och växte snabbare än övriga komponenter”.

Månad, euroområdetTotal inflation (%)Kärninflation (%)Energi (%)Total minus kärninflation (procentenheter)
December 20215,02,625,8+2,4
Oktober 202210,75,141,2+5,6
Mars 20236,95,7−0,9+1,2
Oktober 20232,94,2−11,1−1,3
December 20242,42,70,1−0,3
Februari 20261,92,4−3,1−0,5
Augusti 20263,22,414,3+0,8
September 2026 (snabbskattning)3,82,518,8+1,3

Den totala inflationen toppade på 10,7 % i oktober 2022 i den serie med 21 länder som används här (10,6 % i Eurostats publicerade siffra för euroområdet), när kärninflationen var 5,1 % och energipriserna 41 % högre än ett år tidigare. Kärninflationen toppade senare, på 5,7 % i februari och mars 2023, när energiinflationen redan hade sjunkit till 13,6 % och sedan till −0,9 %. Därefter vände ordningen. Från september 2023 till februari 2026 låg kärninflationen över den totala inflationen under alla 30 månader. Under den perioden var energipriserna aldrig mer än 1,9 % högre än ett år tidigare (lägre eller oförändrade under 24 av de 30 månaderna), medan tjänsteinflationen höll sig mellan 3,1 % och 4,7 %. I mars 2026 vände energin uppåt (+5,1 % på årsbasis) och den totala inflationen låg åter över kärninflationen.

Glappet mellan länder

Samma räkneövning gäller i varje ekonomi, med olika vikter och olika chocker. I augusti 2026 låg den totala inflationen över kärninflationen i 20 av de 30 länderna på den här webbplatsen och under den i 10.

Augusti 2026Total inflation (%)Kärninflation (%)Energi (%)Total minus kärninflation (procentenheter)
Luxemburg4,01,917,5+2,1
Italien3,21,717,1+1,5
Frankrike2,61,316,5+1,3
Spanien4,63,617,1+1,0
Euroområdet3,22,414,3+0,8
Polen3,53,010,3+0,5
Tyskland2,92,69,4+0,3
Sverige0,31,24,9−0,9
Rumänien6,37,311,9−1,0
Ungern1,83,81,6−2,0
Island6,18,2−11,2−2,1

Tabellen visar landet med det största glappet i vardera riktningen och ett urval av andra däremellan, bland dem Tyskland, Frankrike, Italien och Spanien. Där energiinflationen var låg jämfört med kärninflationen ligger den totala inflationen under den: Ungerns energipriser steg med 1,6 % mot en kärninflation på 3,8 %, och Islands föll med 11,2 % mot 8,2 %. I Rumänien är det livsmedlen som drar ned totalen: de steg 2,7 % på årsbasis, och en tredjedel av varukorgen går till livsmedel, alkohol och tobak. Vikterna spelar lika stor roll som prisrörelserna: energi utgör 8,9 % av den tyska varukorgen och 12,2 % av den polska. Vad som ingår i inflationens varukorg har de fullständiga vikterna.

Så läser du de två tillsammans

  • Läs båda. Total inflation är det ECB siktar på och det priserna har gjort. Kärninflationen är den stabilaste av de två och en första vägledning om vad som är varaktigt.
  • Titta på glappet före nivån. Ett stort positivt glapp betyder att energi eller livsmedel gör jobbet, och ett negativt att de håller ned den totala inflationen.
  • Kontrollera delarna. Varje inflationssida på den här webbplatsen visar kärninflation, energi, livsmedel och tjänster bredvid den totala inflationen, för euroområdet och för varje land, och rankningen ställer upp de totala takterna efter varandra.
  • Håll koll på versionen. Den senaste månaden är en snabbskattning som Eurostat senare bekräftar eller reviderar. Se snabbskattning kontra slutligt HIKP för hur det går till.

För den andra sidan av ECB:s uppdrag, se så sätter ECB räntorna, och för en enskild komponent livsmedelsinflation kontra total inflation.

Kort sagt

  • Total inflation är HIKP för alla varor och tjänster och ECB:s målmått. Kärninflationen utesluter energi, livsmedel, alkohol och tobak, 28,0 % av euroområdets varukorg 2026.
  • Kärninflationen rör sig mindre från månad till månad, och därför använder ECB den som ett första grepp om den underliggande trenden. Den är inte levnadskostnaden och inte målet.
  • I augusti 2026 var siffrorna för euroområdet 3,2 % (total) och 2,4 % (kärninflation); energin låg på +14,3 %.
  • Glappet byter tecken: kärninflationen låg över den totala i 30 månader från september 2023, och under den igen sedan mars 2026.

Källa: Eurostat, HIKP-årstakter (prc_hicp_minr, euroområdet EA21, slutliga siffror för augusti 2026 och snabbskattning för september 2026) och postvikter (prc_hicp_iw, 2026); Eurostats publiceringar av euroindikatorer den 17 september och 2 oktober 2026; ECB:s Economic Bulletin 4/2018 (artikel om underliggande inflation), 5/2023 (översikt och ruta), 4/2026 och 6/2026; ECB:s strategiöversyn, 30 juni 2025. Toppar, genomsnitt och antal månader är euroflations beräkningar från samma serier. Siffrorna för euroområdet avser serien med 21 länder (EA21); Eurostats officiella aggregat, vars sammansättning ändras över tid, avviker med några tiondelar av en procentenhet vissa månader (till exempel oktober 2022: total inflation 10,6 % mot 10,7 %, energi 41,5 % mot 41,2 %). Övriga källor: ONS:s bulletin om konsumentpriser för augusti 2026, den amerikanska centralbanken Federal Reserves Monetary Policy Report från juli 2026, ECB:s förklaring ”Vad är inflation?”. Hämtad den 12 oktober 2026. euroflation är en oberoende tracker och är inte knuten till ECB, Eurostat eller EU. Inget här utgör finansiell rådgivning.