Industriförtroende i euroområdet per land
Industriförtroende i euroområdet (visade perioder: april 2026 · oktober 2026) sträcker sig från 6,1 (Kroatien) ned till −12,0 (Luxemburg), mot ett genomsnitt för euroområdet på −3,4.
| 12-mån trend | ||||
|---|---|---|---|---|
| 🇭🇷Kroatien | 6,1oktober 2026 | ▼ 2,9 | ▲ 3,7 | ▲ |
| 🇫🇮Finland | 2,2oktober 2026 | ▼ 1,2 | ▲ 6,4 | ▲ |
| 🇬🇷Grekland | 1,7oktober 2026 | ▼ 2,9 | ▼ 1,9 | ▼ |
| 🇳🇱Nederländerna | 1,7oktober 2026 | ▼ 2,0 | ▲ 3,4 | ▲ |
| 🇪🇸Spanien | −0,4oktober 2026 | ▲ 0,5 | ▲ 4,2 | ▲ |
| 🇫🇷Frankrike | −1,4oktober 2026 | ▲ 3,9 | ▲ 5,3 | ▲ |
| 🇲🇹Malta | −1,8april 2026 | ▼ 10,6 | ▼ 20,0 | ▼ |
| 🇸🇮Slovenien | −2,4oktober 2026 | ▼ 1,5 | ▲ 4,6 | ▲ |
| 🇮🇪Irland | −2,6oktober 2026 | ▼ 10,4 | ▼ 15,7 | ▼ |
| 🇮🇹Italien | −3,0oktober 2026 | ▲ 0,2 | ▲ 3,8 | ▲ |
| 🇵🇹Portugal | −3,5oktober 2026 | ▲ 0,7 | ▲ 1,8 | ▲ |
| 🇱🇻Lettland | −3,6oktober 2026 | ▼ 0,8 | ▲ 0,6 | ▲ |
| 🇸🇰Slovakien | −4,2oktober 2026 | ▲ 7,1 | ▲ 6,0 | ▲ |
| 🇧🇬Bulgarien | −4,5oktober 2026 | ▼ 1,0 | ▼ 2,6 | ▼ |
| 🇨🇾Cypern | −5,3oktober 2026 | ▼ 1,9 | ▼ 7,9 | ▼ |
| 🇱🇹Litauen | −6,3oktober 2026 | ▼ 0,4 | ▲ 2,1 | ▲ |
| 🇦🇹Österrike | −6,8oktober 2026 | ▲ 7,3 | ▲ 7,5 | ▲ |
| 🇩🇪Tyskland | −7,3oktober 2026 | ▲ 1,0 | ▲ 11,1 | ▲ |
| 🇧🇪Belgien | −9,4oktober 2026 | ▲ 3,2 | ▲ 3,0 | ▲ |
| 🇪🇪Estland | −10,3april 2026 | ▲ 0,1 | ▼ 2,0 | ▼ |
| 🇱🇺Luxemburg | −12,0oktober 2026 | ▼ 1,3 | ▲ 16,3 | ▲ |
stigande (snabbare tillväxt) fallande / nedgång▲▼ pilar alltid kombinerade med färg (färgblindsäkert)Tryck på en kolumnrubrik för att sortera.
Källa: Eurostat (ei_bssi_m_r2) · publicerad 2026-10-29 · ändringar: inga
Se aggregatet för euroområdet →
Vanliga frågor
- Vilket euroland har högst industriförtroende?
- Kroatien, på 6,1.
- Vilket euroland har lägst industriförtroende?
- Luxemburg, på −12,0.
- Vad är genomsnittet för industriförtroende i euroområdet?
- Genomsnittet för euroområdet är −3,4.