Byggförtroende i euroområdet per land
Byggförtroende i euroområdet (visade perioder: april 2026 · oktober 2026) sträcker sig från 24,6 (Irland) ned till −20,9 (Frankrike), mot ett genomsnitt för euroområdet på −5,9.
| 12-mån trend | ||||
|---|---|---|---|---|
| 🇮🇪Irland | 24,6oktober 2026 | ▲ 0,7 | ▲ 5,6 | ▲ |
| 🇬🇷Grekland | 19,6oktober 2026 | ▲ 1,7 | ▲ 11,5 | ▲ |
| 🇳🇱Nederländerna | 15,7oktober 2026 | ▼ 1,7 | ▼ 2,1 | ▼ |
| 🇲🇹Malta | 15,1april 2026 | ▲ 29,9 | ▼ 9,3 | ▼ |
| 🇨🇾Cypern | 8,4oktober 2026 | ▲ 1,9 | ▼ 2,3 | ▼ |
| 🇸🇮Slovenien | 8,3oktober 2026 | ▲ 2,1 | ▼ 2,0 | ▼ |
| 🇪🇸Spanien | 5,5oktober 2026 | ▼ 1,4 | ▼ 14,7 | ▼ |
| 🇵🇹Portugal | 4,3oktober 2026 | ▲ 1,5 | ▲ 1,0 | ▲ |
| 🇭🇷Kroatien | 0,9oktober 2026 | ▼ 6,4 | ▼ 12,9 | ▼ |
| 🇮🇹Italien | −0,7oktober 2026 | ▲ 1,5 | ▼ 5,4 | ▼ |
| 🇸🇰Slovakien | −2,2oktober 2026 | ▲ 3,3 | ▲ 2,2 | ▲ |
| 🇫🇮Finland | −4,4oktober 2026 | ▼ 0,7 | ▲ 21,1 | ▲ |
| 🇱🇹Litauen | −7,2oktober 2026 | ▼ 2,2 | ▲ 3,7 | ▲ |
| 🇪🇪Estland | −7,5april 2026 | ▼ 0,5 | ▲ 10,9 | ▲ |
| 🇧🇬Bulgarien | −8,1oktober 2026 | ▼ 1,0 | ▼ 10,6 | ▼ |
| 🇱🇺Luxemburg | −8,3oktober 2026 | ▲ 0,7 | ▲ 5,8 | ▲ |
| 🇦🇹Österrike | −10,8oktober 2026 | ▲ 2,6 | ▲ 3,7 | ▲ |
| 🇱🇻Lettland | −11,0oktober 2026 | ▼ 0,5 | ▼ 6,7 | ▼ |
| 🇩🇪Tyskland | −13,9oktober 2026 | ▼ 0,4 | ▼ 0,2 | ▼ |
| 🇧🇪Belgien | −14,4oktober 2026 | ▲ 0,3 | ▼ 5,5 | ▼ |
| 🇫🇷Frankrike | −20,9oktober 2026 | ▼ 2,8 | ▼ 5,6 | ▼ |
stigande (snabbare tillväxt) fallande / nedgång▲▼ pilar alltid kombinerade med färg (färgblindsäkert)Tryck på en kolumnrubrik för att sortera.
Källa: Eurostat (ei_bssi_m_r2) · publicerad 2026-10-29 · ändringar: inga
Se aggregatet för euroområdet →
Vanliga frågor
- Vilket euroland har högst byggförtroende?
- Irland, på 24,6.
- Vilket euroland har lägst byggförtroende?
- Frankrike, på −20,9.
- Vad är genomsnittet för byggförtroende i euroområdet?
- Genomsnittet för euroområdet är −5,9.