euroflation.
Forklaringer

Kerneinflation vs. samlet inflation: hvad de måler, og hvorfor de afviger

Kerneinflationen udelader energi, fødevarer, alkohol og tobak. Euroområdet i august 2026: kerne 2,4 %, samlet 3,2 %, efter 30 måneder med kernen øverst.

euroflation · 12. oktober 2026 · 7 min

I august 2026 var inflationen i euroområdet 3,2 %, og kerneinflationen var 2,4 %. I det foreløbige skøn for september er parret 3,8 % og 2,5 %. I mere end to år forinden var rækkefølgen den modsatte: fra september 2023 til februar 2026 lå kerneinflationen over den samlede inflation i hver eneste af 30 måneder. Ingen af tallene er forkerte. De svarer på forskellige spørgsmål, og forskellen mellem dem er i sig selv information.

To tal fra samme kurv

Den samlede inflation er det harmoniserede forbrugerprisindeks (HICP) for alle varer og tjenester: alt i kurven. Det er dette tal, ECB's mål på 2 % gælder for. I ECB's strategioversigt fra 2025 står der, at målet om prisstabilitet »kvantificeres i form af samlet inflation«.

Kerneinflationen er det samme indeks, hvor de mest svingende dele er fjernet. Hos ECB betyder kerneinflation HICP eksklusive energi og fødevarer, som ECB selv kalder HICPX. I ECB's statistik omfatter »fødevarer« alkohol og tobak, så ECB's mål (HICPX) og Eurostats »samlet indeks eksklusive energi, fødevarer, alkohol og tobak« er den samme serie. Det er den serie, der ligger bag kerneinflationstallet på hver inflationsside på dette websted.

I 2026 vejer de udeladte poster 28,0 % af euroområdets kurv, og det, der er tilbage, vejer 72,0 %. Eurostat bemærker, at energi og fødevarer, alkohol og tobak »udgør mindre end en tredjedel af euroområdets udgifter, men kan have stor indflydelse på den samlede inflation, fordi deres priser har en tendens til at svinge markant mere end de øvrige komponenter«. Tabellen opdeler kurven i Eurostats standardkomponenter.

Euroområdet (21 lande)Vægt 2026 (%)August 2026, årlig stigningstakt (%)September 2026, foreløbigt skøn (%)
Samlet indeks (samlet inflation)100,03,23,8
Energi9,014,318,8
Fødevarer, alkohol og tobak18,91,11,4
Industrivarer ekskl. energi25,21,21,1
Tjenester46,83,03,2
Kerne: alt undtagen energi, fødevarer, alkohol og tobak72,02,42,5

Kernen er de to sidste komponenter tilsammen: industrivarer ekskl. energi og tjenester. Vægtene viser, hvordan brikkerne passer sammen, og de forklares i hvad der er i inflationskurven. Eurostats offentliggjorte bidrag til den samlede inflation i august var tjenester 1,43 procentpoint, energi 1,29, industrivarer ekskl. energi 0,30 og fødevarer, alkohol og tobak 0,22. Energi, der udgør 9,0 % af kurven, stod for 1,29 af de 3,2 point. Tallene for september er Eurostats foreløbige skøn; den fulde offentliggørelse for september er planlagt til den 16. oktober 2026.

Hvorfor centralbankerne ser på kerneinflationen

ECB's begrundelse handler om udsving. I sin analyse af underliggende inflation fra 2018 forklarer ECB, at oliepriserne svinger og på kort sigt kan få store direkte virkninger på energipriserne, og at vejr, der er unormalt for årstiden, kan få priserne på uforarbejdede fødevarer til at hoppe. Med ECB's egne ord findes mål for underliggende inflation for at vurdere, »hvor den samlede inflation vil lande på mellemlang sigt, når de midlertidige faktorer er forsvundet«. Kerneinflationen er den mest kendte af dem, og ECB's Styrelsesråd baserer sine rentebeslutninger på inflationsudsigterne og risiciene omkring dem, de indkomne data, »udviklingen i den underliggende inflation« og styrken af pengepolitikkens transmission.

Tanken er ikke kun europæisk. Storbritanniens statistikkontor ONS (Office for National Statistics) definerer kerne-FPI som FPI eksklusive energi, fødevarer, alkohol og tobak, altså de samme fire grupper. Den amerikanske centralbank Federal Reserve sætter sit mål på 2 % for den samlede PCE-inflation og følger PCE eksklusive fødevarer og energi, som med bankens egne ord »historisk har været en bedre indikator for den fremtidige inflation«.

For dem, der læser tallene, gælder den samme logik. En måned med et hop i oliepriserne flytter den samlede inflation med det samme og kerneinflationen langt mindre. Målt som standardafvigelsen på månedsændringen i den årlige stigningstakt siden december 2000 bevæger euroområdets samlede inflation sig med 0,35 point, kerneinflationen med 0,21 og energi alene med 2,63. Tjenester, der udgør 46,8 % af kurven, er næsten lige så stabile som kernen (0,25 mod 0,21).

Hvad kerneinflationen ikke fortæller

ECB opregner selv målets begrænsninger.

  • Det er ikke målet. Centralbanker formulerer typisk deres mål i form af samlet inflation, og mål for underliggende inflation »repræsenterer ikke leveomkostningerne«, skrev ECB i 2018. Husholdningerne køber energi og fødevarer, så ved at udelade dem bliver de ikke billigere, og ECB bemærker, at folk lægger mere mærke til hyppige køb, som de betaler af egen lomme, for eksempel benzin og brød, end til andre.
  • Det er ikke fri for energi. ECB bemærkede i 2023, at den underliggende inflation forblev høj delvis på grund af »den vedvarende virkning af tidligere energiprisstigninger på priserne i hele økonomien«, og i 2026, at højere energipriser »ventes gradvist at slå igennem på kerneinflationen og fødevareinflationen«.
  • Det kan stadig være forvredet. ECB's eksempel er påsketidspunktet i 2017, som flyttede kerneraten, og tidspunktet for tøjudsalg.
  • Der findes ikke ét bedste mål. ECB siger, at intet enkelt mål for underliggende inflation er overlegent i alle situationer, og at de kun er »et første bud«.

Derfor følger ECB en række indikatorer frem for én. HICPXX udelader desuden rejserelaterede poster, tøj og fodtøj; trimmede gennemsnit og en vægtet median er yderligere mål, der bygger på udeladelser. Andre hviler på en anden idé: Supercore dækker de HICP-poster, der er følsomme over for konjunkturerne, indenlandsk inflation dækker poster med lavt importindhold (hovedsagelig tjenester), og den vedvarende og fælles komponent af inflationen (PCCI) er modelbaseret.

Forskellen over tid

Kerneinflationen og den samlede inflation deler kurv, så på lang sigt bevæger de sig sammen, og forskellen kommer fra energi og fødevarer. I webstedets data for euroområdet siden december 2000 har den samlede inflation ligget over kerneinflationen i 188 af 310 måneder, været lig med den i 13 og ligget under den i 109. Mellem 2001 og 2019 var de månedlige stigningstakter i gennemsnit 1,7 % for den samlede inflation og 1,4 % for kerneinflationen. ECB's analyse fra 2023 forklarer, hvorfor kernen i gennemsnit ligger lavere: i euroområdets stikprøve var energi og fødevarer »for det meste udsat for opadgående chok og voksede hurtigere end de øvrige komponenter«.

Måned, euroområdetSamlet (%)Kerne (%)Energi (%)Samlet minus kerne (procentpoint)
December 20215,02,625,8+2,4
Oktober 202210,75,141,2+5,6
Marts 20236,95,7−0,9+1,2
Oktober 20232,94,2−11,1−1,3
December 20242,42,70,1−0,3
Februar 20261,92,4−3,1−0,5
August 20263,22,414,3+0,8
September 2026 (foreløbigt skøn)3,82,518,8+1,3

Den samlede inflation toppede med 10,7 % i oktober 2022 i den serie for 21 lande, der bruges her (10,6 % i Eurostats offentliggjorte tal for euroområdet), da kerneinflationen var 5,1 %, og energipriserne lå 41 % højere end et år tidligere. Kernen toppede senere med 5,7 % i februar og marts 2023, da energiinflationen allerede var faldet til 13,6 % og derefter til −0,9 %. Så vendte rækkefølgen. Fra september 2023 til februar 2026 lå kerneinflationen over den samlede inflation i alle 30 måneder. I den periode lå energipriserne aldrig mere end 1,9 % over niveauet et år tidligere (lavere eller uændrede i 24 af de 30 måneder), mens tjenesteinflationen holdt sig mellem 3,1 % og 4,7 %. I marts 2026 vendte energi opad (+5,1 % på årsbasis), og den samlede inflation lå igen over kerneinflationen.

Forskellen mellem landene

Den samme aritmetik gælder i enhver økonomi, med forskellige vægte og forskellige chok. I august 2026 lå den samlede inflation over kerneinflationen i 20 af de 30 lande på dette websted og under den i 10.

August 2026Samlet (%)Kerne (%)Energi (%)Samlet minus kerne (procentpoint)
Luxembourg4,01,917,5+2,1
Italien3,21,717,1+1,5
Frankrig2,61,316,5+1,3
Spanien4,63,617,1+1,0
Euroområdet3,22,414,3+0,8
Polen3,53,010,3+0,5
Tyskland2,92,69,4+0,3
Sverige0,31,24,9−0,9
Rumænien6,37,311,9−1,0
Ungarn1,83,81,6−2,0
Island6,18,2−11,2−2,1

Tabellen viser landet med den største forskel i hver retning og et udvalg af andre imellem, blandt dem Tyskland, Frankrig, Italien og Spanien. Hvor energiinflationen var lav i forhold til kernen, ligger den samlede inflation under den: Ungarns energipriser steg 1,6 % mod en kerneinflation på 3,8 %, og Islands faldt 11,2 % mod 8,2 %. I Rumænien kommer trækket nedad fra fødevarer, der steg 2,7 % på årsbasis, mens en tredjedel af kurven går til fødevarer, alkohol og tobak. Vægtene betyder lige så meget som prisbevægelserne: energi udgør 8,9 % af den tyske kurv og 12,2 % af den polske. De fulde vægte står i hvad der er i inflationskurven.

Sådan læser du de to sammen

  • Læs begge. Den samlede inflation er det, ECB sigter mod, og det, priserne gjorde. Kernen er den mest stabile af de to og en første vejledning til, hvad der er varigt.
  • Se på forskellen før niveauet. En stor positiv forskel betyder, at energi eller fødevarer gør arbejdet, og en negativ, at de holder den samlede inflation nede.
  • Tjek delene. Hver inflationsside på dette websted viser kerne, energi, fødevarer og tjenester ved siden af den samlede inflation, for euroområdet og for hvert land, og rangeringen stiller de samlede rater op efter hinanden.
  • Hold øje med versionen. Den nyeste måned er et foreløbigt skøn, som Eurostat senere bekræfter eller reviderer. Se foreløbigt og endeligt HICP for, hvordan det foregår.

For den anden side af ECB's arbejde, se sådan fastsætter ECB renten, og for en enkelt komponent fødevareinflation vs. samlet inflation.

Kort fortalt

  • Den samlede inflation er HICP for alle varer og tjenester og ECB's målemål. Kernen udelader energi, fødevarer, alkohol og tobak, 28,0 % af euroområdets kurv i 2026.
  • Kernen bevæger sig mindre fra måned til måned, og derfor bruger ECB den som et første bud på den underliggende tendens. Den er ikke leveomkostningerne og ikke målet.
  • I august 2026 var tallene for euroområdet 3,2 % (samlet) og 2,4 % (kerne); energi lå på +14,3 %.
  • Forskellen skifter fortegn: kernen lå over den samlede inflation i 30 måneder fra september 2023 og ligger igen under den siden marts 2026.

Kilde: Eurostat, årlige HICP-stigningstakter (prc_hicp_minr, euroområdet EA21, endelige tal for august 2026 og foreløbigt skøn for september 2026) og postvægte (prc_hicp_iw, 2026); Eurostats offentliggørelser af euroindikatorer den 17. september og 2. oktober 2026; ECB's Economic Bulletin 4/2018 (artikel om underliggende inflation), 5/2023 (overblik og boks), 4/2026 og 6/2026; ECB's strategioversigt, 30. juni 2025. Toppe, gennemsnit og antal måneder er euroflations beregninger på de samme serier. Tallene for euroområdet er serien for 21 lande (EA21); Eurostats officielle aggregat, hvis sammensætning ændrer sig over tid, afviger med nogle få tiendedele af et procentpoint i visse måneder (for eksempel oktober 2022: samlet inflation 10,6 % mod 10,7 %, energi 41,5 % mod 41,2 %). Øvrige kilder: ONS' bulletin om forbrugerpriser for august 2026, den amerikanske centralbank Federal Reserves Monetary Policy Report fra juli 2026, ECB's forklaring »Hvad er inflation?«. Hentet den 12. oktober 2026. euroflation er en uafhængig tracker og har ingen tilknytning til ECB, Eurostat eller EU. Intet her er finansiel rådgivning.